16-latka pokazuje rywalkom plecy!

Tadeusz Nadolski
Wiktoria Garbowska w tym roku wywalczyła tytuł mistrzyni Polski w klasie MX kobiet. Dariusz Bloch
24 września Wiktoria Garbowska skończyła dopiero 16 lat. Należy do najlepszych zawodniczek w Polsce. W motocrossie!

Wiktoria Garbowska na motor wsiadła gdy miała 10 lat. Maszynę jej ojciec, Robert, przeznaczył dla syna, który jednak do tego się specjalnie nie palił. Mała Wiktoria wręcz „wypłakała” u taty, by pozwolił jej wsiąść na motocykl. Już w 2012 roku pan Robert uznał, że Wiktoria radzi sobie na tyle dobrze, że może rozpocząć poważną rywalizację na torze motocrossowym. I tak to wszystko się zaczęło.

Przyszły pierwsze sukcesy. W 2015 roku wywalczyła drugie miejsca w mistrzostwach kraju i Pucharze Polski. Rok później w tej rywalizacji stanęła na trzecim stopniu podium.

Mijający był dla Wiktorii wyjątkowo udany.
Zacznijmy od tego, że zmieniła barwy klubowe. Na stałe mieszka w Żołędowie, ale w Bydgoszczy oraz najbliższych okolicach, nie można uprawiać motocrossu. Dlatego przez kilka lat jeździła jako zawodniczka Automobilklubu Gorzowskiego. Od początku 2017 r., przeniosła się do WKM Więcbork. Na co dzień jeździ na motocyklu marki KTM.

- Bardzo się cieszę, że będę reprezentowała właśnie WKM Więcbork podczas mistrzostw Polski. Mam nadzieje, że wszystko w nowym klubie będzie się pozytywnie układało i nawiążemy współpracę na następne sezony - mówiła wówczas.

Cały sezon spisywała się wręcz rewelacyjnie. Ostatnia, siódma, eliminacja mistrzostw Polski w klasie MX kobiet odbywała się we Wschowej na torze Kacze Doły. Wiktoria okazała się bezkonkurencyjna i przyklepała tytuł. W sumie miała na swoim koncie 572 pkt. Drugą w klasyfikacji, byłą koleżankę z Automobilklubu Gorzowskiego, Karolinę Jasińską wyprzedziła aż o 86 „oczek”.

Później Wiktoria wystartowała w zawodach Pucharu Polski, którego organizatorem był Motoklub Oborniki. Wiktoria ponownie nie dała szans rywalkom w żadnym wyścigu. Dzięki kompletowi punktów zawodniczka WKM Więcbork do tegorocznego tytułu MP dołożyła jeszcze Puchar.

Wiktoria ma sobą także pierwsze sprawdziany międzynarodowe. Tytułem próby, by przekonać się, jak wygląda na tle najlepszych na świecie, wystartowała w Czechach w jednej z sześciu eliminacji mistrzostw świata. Spisała się całkiem dobrze, choć nie zdołała wywalczyć żadnego punktu (punktowane są miejsca 1-20). W pierwszym wyścigu sklasyfikowana została na 30. miejscu, w drugim na 29.

Te doświadczenia na pewno zaprocentują w przyszłości.