19 lutego 1807 roku nastąpiło oficjalne przejęcie Bydgoszczy pod rządy Księstwa Warszawskiego, miasto stało się siedzibą władz departamentalnych. Dekret Napoleona o powstaniu księstwa publicznie odczytano podczas mszy w kościele pojezuickim na Starym Rynku w obecności członków nowych władz i dowódców wojskowych polskich i francuskich. Po odczytaniu dekretu ze wzgórz okalających miasto oddano salwy armatnie.
19 lutego 1930 roku po południu 16-letni uczeń uruchomił firmowy samochód zaparkowany przy posesji nr 9 przy ul. Krakowskiej w Bydgoszczy i wjechał nim prosto do Brdy. Chłopca uratowali znajdujący się w pobliżu szkuciarze, samochód zatonął.
19 lutego 1934 roku głośno było w Bydgoszczy o postrzeleniu przez leśniczego z leśnictwa Bocianowo 31-letniego bezrobotnego zbierającego chrust w lesie potrzebny do ogrzania mieszkania. Kula trafiła w kolano, zaszła konieczność amputacji nogi ofiary.
19 lutego 1939 roku w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy odbyła się akademia żałobna ku czci niedawno zmarłego papieża Piusa XI uchodzącego za wielkiego przyjaciela i opiekuna Polski.
19 lutego 1941 roku do Generalnego Gubernatorstwa poprzez obóz przejściowy w Potulicach skierowano 763 wysiedlonych polskich mieszkańców Bydgoszczy.
19 lutego 1945 roku po przerwie związanej z walkami o Bydgoszcz otwarta została dla czytelników biblioteka miejska.
19 lutego 1958 roku o godz. 13 ogłoszono stan alarmowy z powodu podniesienia się poziomu Wisły w Brdyujściu do wysokości 6,5 m. Wezbranie o dalsze 20 cm spowodowałoby wlanie się wód Wisły do Brdy i powódź w mieście. Tak się jednak nie stało, od tej pory poziom wody zaczął opadać.
Zobacz również:
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
19 lutego 1960 roku wystąpił w Filharmonii Pomorskiej z recitalem chopinowskim pianista Artur Rubinstein. Okazją ku temu był drugi po wojnie pobyt światowej sławy wirtuoza w Polsce, który został przewodniczącym jury VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
19 lutego 1963 roku do Bydgoszczy przyjechała z dwudniową wizytą delegacja Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Bułgarii z sekretarzem KC Iwanem Primowem na czele.
19 lutego 1982 roku po południu doszło do wybuchu gazu w studzience znajdującej się na pl. Teatralnym w Bydgoszczy. Dwoje przechodniów zostało rannych. Jak ustalono, był to efekt awarii w sieci przewodów przebiegających pod powierzchnią placu.
19 lutego 1990 roku otwarta została pierwsza po II wojnie prywatna apteka w Bydgoszczy. Mieściła się przy w domku jednorodzinnym przy ul. Żywieckiej, a prowadziła ją farmaceutka Magdalena Tomczyk.
19 lutego 2003 roku rozpoczęła się rozbiórka hal fabrycznych byłego „Rometu” przy ul. Fordońskiej. Szwedzka firma „Ikea” od tej czynności rozpoczęła inwestycję w swój bydgoski salon sprzedaży, który otwarty został jednak dopiero w 2016 roku.
19 lutego 2009 roku gościem honorowym obchodów 85-lecia Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej był prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato. Wraz z prezesem oddziału Eugeniuszem Nowakiem, wojewodą Rafałem Bruskim i wiceprezydentem Maciejem Grześkowiakiem gość zwiedził obiekty kompleksu Zawiszy pod kątem przygotowań do meczu kadry narodowej z Grecją.
Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]
