3 lipca 1424 roku król Władysław Jagiełło wystawił nowy dokument lokacyjny dla miasta Fordon, oparty na prawie magdeburskim.
3 lipca 1890 roku miało miejsce uruchomienie Rzeźni i Targowicy Miejskiej przy ul. Jagiellońskiej zatrudniającej 27 osób, który szybko stała się jednym z największych przedsiębiorstw w mieście. Pierwszym dyrektorem był Polak, lek. wet. Franciszek Fischoeder. Tego dnia ubito dwie sztuki bydła, w tym jedną według rytuału żydowskiego. W następnym roku w rzeźni ubito prawie 40 tys. zwierząt, w tym 17 tys. świń, 9 tys. cieląt, 4 tys. sztuk bydła, 9 tys. owiec i kilkaset kóz.
Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano
3 lipca 1896 roku o godz. 7 rano na ulice Bydgoszczy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny. Tabor miejski liczył wówczas 16 wagonów motorowych i 12 doczepnych, szybkość poruszania się tramwaju na napęd elektryczny wzrosła do 15 km na godz.
3 lipca 1920 roku na Starym Rynku odbyła się manifestacja z udziałem około 20 tys. osób protestujących przeciwko niesprawiedliwym warunkom plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu.
3 lipca 1921 roku na bydgoskim torze regatowym odbyły się drugie zawody wioślarskie o mistrzostwo Polski. Pierwszy w historii tytuł mistrzów Polski dla Bydgoszczy zdobyła czwórka ze sternikiem Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego w składzie Leon Twardowski, Jan Witecki, Bernard Golz, Paweł Twardowski i sternik Stefan Siemiątkowski.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
3 lipca 1924 roku w czasie wizyty w Bydgoszczy prezydent RP Stanisław Wojciechowski uczestniczył w uroczystym posiedzeniu Izby Przemysłowo-Handlowej w lokalu przy Nowym Rynku.
3 lipca 1927 roku na placu za koszarami 16 Pułku Ułanów (dziś Błonie) odbyły się pierwsze i jedyne w historii Bydgoszczy zawody polo. Grali oficerowie z 15 Pułku Ułanów z Poznania z 7 Dywizjonem Artylerii Konnej z Warszawy. Nie dopisali jednak kibice zgromadzeni w grupie kilkudziesięciu osób i więcej już zawodów w mieście nie rozgrywano.
3 lipca 1929 roku emerytowany policjant z Berlina, komisarz Józef Trawicki otworzył w budynku przy ul. Pomorskiej 67 pierwsze w Bydgoszczy biuro detektywistyczno-wywiadowcze.
3 lipca 1946 roku zmarł nagle w Bydgoszczy Zygmunt Felczak, działacz Stronnictwa Pracy, wicewojewoda pomorski, redaktor „Dziennika Bydgoskiego”, powstaniec warszawski.
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
3 lipca 1982 roku Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy skazał na kary od roku do dwóch lat pozbawienia wolności cztery osoby oskarżone o „sianie zamętu w zakładach Zremb-Makrum” poprzez rozrzucenie w dniu 8 marca tego roku ulotek „o wrogiej treści antypaństwowej, nawołujących do kontynuowania nielegalnej działalności związkowej.”
3 lipca 1988 roku na stacji benzynowej CPN przy ul. Modrzewiowej jako jedynej w Bydgoszczy wprowadzono sprzedaż benzyny po cenie komercyjnej (bez kartek na paliwo). Pomimo że benzyna była tam znacząco droższa, kierowcy pojazdów stali w długiej kolejce.
3 lipca 1994 roku w wyniku pożaru całkowicie spłonęły drewniane baraki znajdujące się przed głównym wejściem na stadion Polonii przy ul. Sportowej w Bydgoszczy. Baraki były od roku nieużywane i puste. Obecnie w miejscu tym znajduje się dyskont spożywczy.
Tego samego dnia na pierwszym po wyborach posiedzeniu Rady Miasta w atmosferze gorących sporów i protestów zwycięskiego SLD, jej przewodniczącym wybrany został Krzysztof Chmara (Unia Wolności).
3 lipca 1996 roku na stadionie Polonii zabłysły po raz pierwszy nowe jupitery, oświetlające tor żużlowy, ulokowane na dwóch masztach. Rok później przybyły następne dwa maszty a siła światła osiągnęła wartość 800 luksów, co pozwoliło na ubieganie się na organizację zawodów z cyklu Grand Prix IMŚ na żużlu.
Polub nas na Facebooku
Zobacz recenzję filmu "Przebudzenie dusz" [SPOD EKRANU]: