1. Gęś świeża
Jakość świeżej gęsi łatwo sprawdzić. Pierś gęsia lekko sprężynuje po naciśnięciu palcem. Świeżą gęś możemy podzielić na: uda, piersi, skrzydła i korpus z szyją.
2. Gęś mrożona
Proces mrożenia nie wpływa negatywnie na jakość mięsa gęsi; pamiętajmy tylko, żeby rozmrażać ją w lodówce (trwa to ok. 2 dni) i nie zamrażać ponownie surowego mięsa.
3. Marynowanie gęsi
Gęś przed pieczeniem powinna być zamarynowana, najlepiej dzień wcześniej. Do marynaty używamy: majeranku, jałowca, czosnku, czerwonego wina, rozmarynu. Nie należy gęsi nacierać ziołami z wierzchu, bo w czasie pieczenia zioła spalą się. Dla aromatu i smaku nacieramy gęś ziołami od środka.
4. Pieczenie gęsi
Gęś pieczemy w temperaturze 160 st. Czas określamy, korzystając z przelicznika: kilogram tuszki gęsiej to około 45 min. pieczenia. Nie należy otwierać piekarnika przed upływem 2 godzin. Do pieczenia wykorzystujemy specjalne naczynie - gęsiarkę. Gęś możemy przed pieczeniem faszerować: cielęciną, jabłkami, kaszą gryczaną lub jęczmienną.
5. Dodatki
Do gęsi pasują: modra kapusta, pieczone jabłka, jabłka z żurawiną, risotto z pęczaku z dynią, ziemniaki pieczone z rozmarynem i wiele innych.
6. Kontrola pieczenia i podlewanie
Po upływie około 2 godzin od rozpoczęcia pieczenia zaglądamy do gęsi i podlewamy ją tłuszczem, który się wytopił. Możemy też odwrócić gęsiarkę o 180 st., gdyż domowe piekarniki czasem pieką nierówno.
7. Nakłuwać czy nie nakłuwać?
Gęsi podczas pieczenia nie nakłuwamy, bo powoduje to wyciekanie soków z tuszki. Nie otwieramy również zbyt często piekarnika, bo para zacznie się ulatniać, a wilgotność w piekarniku obniży się niekorzystnie.
8. Sprawdzanie, czy gęś jest gotowa
Najprostszy sposób: należy chwycić skrzydełko i poruszyć nim - jeżeli jest luźne i lekko się porusza, możemy mieć pewność, że gęś jest dobrze upieczona.
9. Tłuszcz
Podczas pieczenia wytapia się duża ilość tłuszczu. Jest to najsmaczniejszy i najbardziej szlachetny tłuszcz, używany w kuchni domowej. Możemy na nim smażyć, konfitować, świetnie smakuje jako smalec, np. z jabłkami, doprawiony majerankiem. Tłuszcz gęsi można długo przechowywać w słoiku, w lodówce.
10. Nie odgrzewamy pieczonej gęsi
Odgrzewana gęś po upieczeniu, staje się twarda i sucha. Z resztek upieczonego mięsa gęsiego najlepiej zrobić sałatkę, np. z marynowaną gruszką i rukolą.
Hamburgery z gęsią, ketchupem pomidorowo-śliwkowym i musem dyniowym
4 porcje
Składniki:
- filet z gęsi - 0,5 kg
- jabłka - 0,3 kg
- dynia - 0,5 kg
- imbir - 0,1 kg
- sok pomarańczowy - 0,25 ml
- pomidory - 0,7 kg
- cebula biała - 0,3 kg
- czosnek - ½ główki
- śliwki - 0,4 kg
- olej rzepakowy - 50 ml
- kolendra - 1 doniczka
- ser cheddar - 4 plastry
- ogórek - 1 szt.
- sałata - 4 listki
- bułki do hamburgerów - 4 szt.
- sól, pieprz, majeranek, tymianek
Wykonanie:
Mięso mielimy, dodajemy jabłka pokrojone w kostkę, przyprawiamy solą, pieprzem, ziołami i zostawiamy na 20 minut. Przyrządzamy mus z dyni: kroimy w kostkę dynię, dodajemy rozdrobniony imbir, podlewamy sokiem z pomarańczy i dusimy około 20 minut. Następnie przygotowujemy ketchup: cebulę i czosnek pokrojone w kostkę smażymy na oleju, dodajemy rozdrobnione pomidory, dusimy 10 minut, następnie dokładamy śliwki bez pestek, sól, pieprz, cukier i dusimy jeszcze
10 minut. Po ugotowaniu miksujemy ketchup, a następnie mus dyniowy. Zaczynamy smażyć kotlety na rozgrzanej patelni grillowej. Bułki wędrują do piekarnika. Gdy są ciepłe nakładamy ketchup, mus dyniowy, kotlety i dowolną konfigurację - ser cheddar, pomidor ogórek, cebula, sałata.
Organizatorem kampanii jest Województwo Kujawsko-Pomorskie
Więcej informacji na:
www.czasnagesine.pl
i w mediach społecznościowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego:
Wojewodztwo Kujawsko-Pomorskie
Kujawsko-Pomorska gęsina na świętego Marcina
Twitter - Oficjalny profil Województwa Kujawsko-Pomorskiego