


5. Prawo do legalności zatrudnienia
Z kontroli rokrocznie przeprowadzanych przez PIP wynika, że niektórzy pracodawcy zatrudniają nielegalnie - na czarno lub szaro (wówczas widniejąca na umowie kwota zarobków jest niższa niż w rzeczywistości). Problem ten dotyczy niektórych branż oraz małych placówek handlowych, w których pracę świadczy mniej niż 10 osób. Nieprawidłowości zdarzają się także w agencjach pracy tymczasowej oraz w podmiotach powierzających pracę sezonową w małych miejscowościach, w tym w przedsiębiorstwach rolnych.

4. Prawo do wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach
Pracownicy zwracający się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy częstokroć nie mogą wyegzekwować od pracodawcy zapłaty za nadgodziny. Za każdą nadgodzinę należy się dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Wynosi on 100% lub 50% wynagrodzenia zasadniczego, w zależności od dnia, w jakim wykonywana była praca.
Dodatek w wysokości 100% przysługuje za pracę w nocy, niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy oraz pracę w dni wolne od pracy udzielone pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto. Wynagrodzenie brane pod uwagę wynika z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką godzinową lub miesięczną.