https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 miliardów złotych spłynie z Unii do regionu. Urzędnicy zapewniają, że poczujemy je w kieszeniach

wixad
- Jestem absolutnie spokojny, że wynagrodzenia mieszkańców naszego regionu mocno zbliżą się do wynagrodzeń np. Brandenburgii. Myślę, że jesteśmy w stanie to osiągnąć bez problemu.
- Jestem absolutnie spokojny, że wynagrodzenia mieszkańców naszego regionu mocno zbliżą się do wynagrodzeń np. Brandenburgii. Myślę, że jesteśmy w stanie to osiągnąć bez problemu. Grzegorz Olkowski
Już na wiosnę składać będzie można pierwsze wnioski o dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. W toruńskim Dworze Artusa przedstawiony został nowy program regionalny.

Program Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 jest podstawą wydatkowania nowych unijnych środków w naszym regionie. Chodzi o ogromne pieniądze - łącznie prawie 10 mld złotych.

Dzięki funduszom będzie jak w Brandenburgii?

- Negocjacje trwały ponad 9 miesięcy, więc program negocjacji jest w pełni donoszonym dzieckiem – żartował Piotr Zygadło, dyrektor departamentu programów regionalnych w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej.
- Teraz zabieramy się do intensywnej pracy wdrożeniowej. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani - zapewniał marszałek Piotr Całbecki .
Z uczestnikami konferencji połączył się online Marc Lemaitre, szef dyrekcji generalnej ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej. Zaznaczył, że Polska jest największym beneficjentem unijnej polityki spójności. Podkreślił również, że dzięki europejskim funduszom znacząco podniosło się w ostatnich latach nie tylko PKB, ale też poziom rozwoju społecznego i gospodarczego oraz poziom życia.
Również według marszałka Piotra Całbeckiego, pieniądze z kolejnego europejskiego programu przełożą się na poziom życia mieszkańców: - Jestem absolutnie spokojny, że wynagrodzenia mieszkańców naszego regionu mocno zbliżą się do wynagrodzeń np. Brandenburgii. Myślę, że jesteśmy w stanie to osiągnąć bez problemu.

Przede wszystkim ekologia

Największa część unijnych pieniędzy zarezerwowana została na inwestycje związane programem Europejski Zielony Ład. Regionalne przedsięwzięcia związane z efektywnością energetyczną oraz energetyką opartą na źródłach odnawialnych dofinansowane zostaną 400 milionami euro. Wspierane mają być również działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu oraz transport niskoemisyjny.
- To największa pula środków i koncentracja tematyczna – zaznaczał Rafał Pietrucień, dyrektor departamentu funduszy europejskich. - Nie zapominamy o regionie dobrze połączonym z Europą i wewnętrznie spójnym. Mamy środki na dokończenie dróg, obwodnic. Będziemy wspierać infrastrukturę kolejową w zakresie taboru, zrównoważony transport i ścieżki rowerowe.
Na cele związane z transportem zarezerwowano 132 miliony euro.
Ogromne środki trafić mają na szeroko rozumianą politykę społeczną. W grę wchodzi nie tylko wspieranie rynku pracy, ale również edukacja i walka z wykluczeniem społecznym. W puli tej uwzględniono wreszcie również postulowane przez różne środowiska programy asymilacji uchodźców wojennych z Ukrainy. Na wsparcie liczyć mogą także zdrowotne programy profilaktyczne i edukacyjne. Na pomoc będą mogli liczyć również otwierający pierwszy biznes.

Pożyczki będzie można "rolować"

 
Czwartą częścią europejskich środków będą dysponowały lokalne społeczności i organizacje pozarządowe. Nowością w programie jest mechanizm, w myśl którego pieniądze (10 proc.) będą przekazywane w formie nisko oprocentowanych lub częściowo umarzanych pożyczek. Zasada ta dotyczyć będzie nie tylko firm, ale również samorządów inwestujących w odnawialne źródła energii.
- Instrumenty zwrotne w tym programie to 12 proc. - komentuje marszałek Całbecki. - Jest to kwota duża, ale - jeśli wszystko dobrze pójdzie - pożyczki wrócą z powrotem i będą stanowić narzędzia realizacji kolejnych projektów w kolejnych latach. I nie chodzi wcale o przedsiębiorców, którym udzielamy w tych czasach szalejącej inflacji niezwykle atrakcyjnych pożyczek. Te pożyczki dają nam możliwość „rolowania” i powtórnego wykorzystania tych pieniędzy. W ten sposób w mijającej perspektywie zgromadziliśmy kapitał na poziomie miliarda złotych. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, możemy wzmocnić ten fundusz o kolejne 2 miliardy. Możemy więc jako województwo dysponować funduszem, który będzie tu pracował zawsze, a nie tylko jednorazowo.

Tylko gotowe projekty

Zmianą w nowym rozdaniu środków europejskich jest odejście od projektów, które wymagają dopiero zaprojektowania. Na dofinansowanie liczyć będą mogły wyłącznie przedsięwzięcia zapięte na ostatni guzik, z kompletem dokumentacji technicznej.   
Zarząd województwa obiecuje, że program ruszy bez żadnych opóźnień - harmonogram naborów wniosków ogłoszony zostanie jeszcze w styczniu, wtedy również powołany zostanie Komitet Monitorujący FEdKP. W kwietniu lub w maju składać będzie można pierwsze wnioski.

KOMENTARZE:

Michał Krzemkowski, radny sejmiku wojewódzkiego (klub PiS):
Dobrze, że te pieniądze zostały wreszcie uruchomione. To jest w końcu już początek trzeciego roku tej perspektywy. Byłoby lepiej, gdyby zamiast "miękkich" celów więcej środków przeznaczonych zostało na konkretne inwestycje infrastrukturalne. Ale tu mamy do czynienia z polityka Unii Europejskiej, która naznacza te pieniądze na swój sposób. Niestety, ten kto daje, wymaga.

Robert Malinowski, radny sejmiku wojewódzkiego (klub Koalicji Obywatelskiej):
Te pieniądze są nieco mniejsze, niż planowaliśmy. Warszawa uspokaja nas jednak, że część zadań może być finansowana ze środków centralnych. Trzeba pamiętać, że są to środki nie na 2021-2027, ale na 2023-2027, bo dwa lata minęły w związku z różnymi problemami i trzeba będzie uwinąć się w 5 lat. Wymaga to wzmożonej pracy samorządów i beneficjentów, a urzędnicy i sejmik będą musieli procedować szybciej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 miliardow od ...Unii ? Kto to jest ta szczodra Unia ? Kto daje te wszystkie miliardy europie wschodniej ?? Kazdego roku ta ..Unia daje Polsce dziesiatki miliardow zl albo i setki , ale ktos musi te miliardy dawac , ale kto ?????????Teraz Polska chce 24 miliardy Euro czyli ponad 100 miliardow zl kto jest tym dobroczynca i szasta miliardami ???
G
Gość
Naprawdę fajny ten "nasz" marszałek, taki swój chłop. Proponuję jednak, żeby to nasze średnie wynagrodzenie najpierw wyprzedziło tak potężne regiony jak lubuskie czy podlaskie, potem warto zbliżyć się do Poznania, Gdańska czy Wrocławia ;) W kwestii "rolowania" funduszy pełna zgoda - jak zwykle "wyroluje" wszystkich tak, że dostaną per capita połowę z tego co mieszkaniec Torunia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski