Rząd ogłosił w środę szczegóły III etapu "odmrażania gospodarki". Od 18 maja klientów będą mogły przyjmować m.in bary i restauracje. Działalność będą mogły rozpocząć letnie ogródki.
Urząd miasta Bydgoszczy po konferencji prasowej premiera i ministrów poinformował, że opłata za działalność ogródków letnich dla wszystkich dzierżawców wynosić będzie symboliczny 1 grosz za 1 m² za dzień. To oznacza, że dla prowadzących ogródki letnie ze sprzedażą alkoholu opłata zostanie obniżona do 1 proc. całej kwoty.
- Sytuacja związana z pandemią jest trudna, zwłaszcza dla małych lokalnych biznesów. W czasie maksymalnej izolacji wspieraliśmy zamknięte restauracje, zachęcaliśmy do zakupów u lokalnych dostawców, wprowadziliśmy Bydgoski Pakiet dla Przedsiębiorców - mówi prezydent Rafał Bruski. - Wiele lat pracowaliśmy na to, aby nasza bydgoska starówka tętniła życiem. Zrewitalizowana płyta Starego Rynku nie powinna być pusta. To także dzięki przedsiębiorcom, to miejsce jeszcze do niedawna było pełne życia. Pomimo niepewnej sytuacji budżetowej miasta uważam, że powinniśmy ich wspierać.
Zrewitalizowana płyta Starego Rynku nie powinna być pusta. To także dzięki przedsiębiorcom, to miejsce jeszcze do niedawna było pełne życia. Pomimo niepewnej sytuacji budżetowej miasta uważam, że powinniśmy ich wspierać.
Jak precyzuje ratusz, zmieni się również opłata za działalność ogródków letnich, w których nie prowadzi się sprzedaży alkoholu. W tym przypadku dotychczas kwota wynosiła 0,10 zł za 1m² za dzień. Od teraz będzie to także 1 grosz za 1m² za dzień.
- Nowe taryfy obowiązują od środy, 13 maja do końca sezonu letniego 2020.
- Do wskazanej wysokości opłat z tytułu dzierżawy dodany zostanie podatek VAT, płatny zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.
- Dzierżawcy mogą od czwartku występować do ZDMiKP w Bydgoszczy w sprawach związanych z podpisaniem umów dzierżaw terenu pod ogródki sezonowe-letnie.
- źródło: UM Bydgoszczy
Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]
III etap odmrażania gospodarki
Przypomnijmy, rząd ogłosił, że od 18 maja mogą działać m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje, kawiarnie i bary.
Zasady bezpieczeństwa w gastronomii:
- limit osób w lokalu 1 osoba na 4 metry kwadratowe,
- dezynfekcja stolika po każdym kliencie,
- zachowanie dwóch metrów odległości między stolikami,
- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.
Zasady bezpieczeństwa w salonach urody:
- obowiązek zasłaniania ust i nosa jeżeli zabieg na to pozwala,
- używanie ręczników jednorazowych gdy jest to możliwe,
- zapisy telefoniczne lub on-line.
POLECAMY: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 11
