
W ostatnich latach zmieniły się zasady wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że znacząco zwiększyły one potencjalne korzyści dla podatników. Przykładowo, zgodnie z nowymi regulacjami wstąpienie w związek małżeński nawet w sylwestra pozwala na wspólne rozliczenie za cały mijający rok.

W prawie podatkowym regułą jest odrębne opodatkowanie i rozliczanie każdego podatnika. Wspólne rozliczenie małżonków to forma preferencji podatkowej. W wielu przypadkach jest ona korzystniejsza niż osobne rozliczanie.

Aby móc wspólnie się rozliczyć, małżonkowie muszą posiadać wspólność majątkową. Przepisy Polskiego Ładu zniosły wymóg, aby związek małżeński trwał przez cały rok, za który ma być dokonane rozliczenie.

Korzyści ze wspólnego rozliczenia mogą być znaczące. Na nowej 12 proc. skali podatkowej obowiązuje 30 tys. zł kwoty wolnej, a w drugi próg wpada się dopiero po osiągnięciu 120 tys. zł dochodów. Wspólne rozliczanie się małżonków oznacza zsumowanie ich dochodów, podzielenie sumy przez dwa, wyliczenie z tej kwoty należnego podatku wg skali podatkowej, a na końcu pomnożeniu go razy dwa.