MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"žWir" - żołnierz Armii Krajowej

Sławomir Łaniecki
11 maja 2008 roku po ciężkiej chorobie, zmarł Jan Kurek z Sadek, jeden z ostatnich żołnierzy Armii Krajowej w powiecie nakielskim.

11 maja 2008 roku po ciężkiej chorobie, zmarł Jan Kurek z Sadek, jeden z ostatnich żołnierzy Armii Krajowej w powiecie nakielskim.

<!** Image 2 align=right alt="Image 85150" sub="Jan Kurek (trzeci z prawej) podczas uroczystości rocznicowych w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle w lutym 2006 roku / Fot. Archiwum">Urodził 25 czerwca 1925 r. w Pratkowicach niedaleko Radomska w domu rolników. Jeszcze przed wojną ukończył szkołę powszechną, a naukę w gimnazjum przerwał wybuch II wojny światowej. Gdy tylko uzyskał pełnoletność, wstąpił do oddziału partyzanckiego należącego do 1. batalionu 27. pp Armii Krajowej Okręgu Łódź - Obwód Radomsko, przyjął pseudonim „Wir”. Jego bezpośrednim przełożonym był Andrzej Wielowieyski, w latach 90. senator III Rzeczypospolitej.

W szeregach konspiracyjnych działał od wiosny do końca 1944 r. Po wojnie nie ujawnił się. Następnie został wcielony w szeregi Wojska Polskiego i służbę zakończył w grudniu 1948 r. Później ukończył gimnazjum oraz studia wyższe w Poznaniu na kierunku leśnictwo. Odbył również trzyletnie studium oficerskie, uzyskując w 1958 r. stopień oficerski podporucznika. W cywilu poświęcił się całkowicie pracy w Lasach Państwowych, aż do uzyskania wieku emerytalnego.

<!** reklama>W 1966 r. uzyskał awans na stopień porucznika rezerwy, a w latach 90., kapitana. W okresie stalinizmu skrywał swoją AK-owską przeszłość. Dopiero z końcem lat 70. zaczął oficjalnie mówić o swej wcześniejszej przynależności. Po przejściu na emeryturę udzielał się w organizacjach kombatanckich, a w 1990 r. został zweryfikowany, jako członek AK. Był jednym z pomysłodawców nadania Szkole Podstawowej nr 4 w Nakle imienia Armii Krajowej. Ponad dziesięć lat sprawował funkcję prezesa nakielskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wielokrotnie odznaczany, najbardziej sobie cenił: Medal Wojska Polskiego - 1948 r., Złoty Krzyż Zasługi - 1974, Zasłużony dla Leśnictwa - 1976 r., Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 1979 r., ale przede wszystkim Krzyż Armii Krajowej - 1982 r. Mimo że nie był nigdy żołnierzem AK Obwodu Wyrzyskiego, to większość życia spędził tutaj na Krajnie. Na ziemi, którą tak bardzo umiłował i w której na zawsze spoczął razem z innymi naszymi bohaterami AK - m.in. Benedyktem Musiałem ps. „Karol”, Antonim Kudlińskim ps. „Zbyszko”, Henrykiem Semrauem ps. „Hermes”, Józefem Malinowskim ps. „Jerzy”, Marią Centała ps. „Mela”, Martą Aleksiewicz ps. „Józia”, Antonim Brzezińskim ps. „Kruk”, Czesławem Gogołkiem ps. „Olszyna”, Tadeuszem Różewiczem ps. „Filareta”, Janem Boińskim ps. „Rudy” i jeszcze wielu innymi. Cześć ich pamięci!

Jan Kurek pochowany został z ceremoniałem wojskowym na cmentarzu w Sadkach 14 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!