Pozostawienie psa w rozgrzanym słońcem samochodzie może zakończyć się dla niego śmiercią, a dla jego właściciela więzieniem.
<!** Image 2 align=none alt="Image 153880" sub="Zostawiając czworonoga
w samochodzie choćby na chwilę należy pamiętać o uchyleniu szyby / Fot. Marek Wojciekiewicz">Obrońcy praw zwierząt apelują do właścicieli zwierząt o szczególną troskę o los ich czworonożnych podopiecznych w upalne dni.
- Nawet samochód wyposażony w klimatyzację w ciągu kilku minut od wyłączenia silnika potrafi nagrzać się do temperatury ponad 60 stopni - mówi pan Andrzej z ulicy Mestwina. - Dla uwięzionego w takiej pułapce psa oznacza to wielkie cierpienie i bardzo często śmierć, dlatego ja swojego psa w takie ciepłe dni nigdy do samochodu nie zabieram.
Podobny los czeka psy przywiązane krótkim łańcuchem do budy ustawionej w niezacienionym miejscu.
<!** reklama>- Otrzymujemy bardzo wiele sygnałów o takim nieludzkim traktowaniu czworonogów - mówi Edyta Kranz z Pogotowia dla Zwierząt działającego od kilku miesięcy w Świeciu. - Oczywiście natychmiast reagujemy na każdy z nich. Kiedy stwierdzimy zagrożenie dla życia lub zdrowia zwierzaka, zabieramy go właścicielowi i poddajemy leczeniu, później zajmują się nimi nasi wolontariusze. Częstym zjawiskiem są też przypadki złego traktowania zwierząt gospodarskich na wsi. Wielu rolników nie widzi na przykład nic złego w tym, że mimo 30-stopniowego upały krowy pozostają w szczerym polu cały dzień, a pojenie odbywa się tylko rano i wieczorem. W ubiegłym tygodniu interweniowaliśmy właśnie w takiej sprawie we wsi niedaleko Świecia.
Warto przypomnieć, że łańcuch, którym do budy uwiązany jest pies, powinien mieć minimum trzy metry długości i być wykonany z lekkiego stopu oraz zaopatrzony w końcówkę, która zapobiega jego skręcaniu. Właściciel takiego czworonoga powinien zadbać, by w jego misce przez cały dzień była woda i by przynajmniej raz dziennie pies był z łańcucha spuszczany. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt za znęcanie się nad nimi można trafić na dwa lata do więzienia. Sądy coraz częściej w takich sprawach rezygnują z warunkowego zawieszenia jej wykonania.
- Sprawdzamy każdy sygnał o złym traktowaniu zwierząt i natychmiast reagujemy - zapewnia Roman Witt, komendant Straż Miejskiej w Świeciu. - Najczęściej są to zgłoszenia z obrębu miasta, jednak warto tu wspomnieć, że działamy też na terenie wszystkich wsi wchodzących w skład gminy Świecie i na przypadki złego traktowania zwierząt gospodarskich też błyskawicznie reagujemy.
Nie bądź obojętny!
- Pogotowie dla Zwierząt w Świeciu dyżuruje pod numerem 795 738 651.
- Straż Miejska 52 33 10 950