Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"žPotop" ich nie zatopił [zdjęcia]

Dominika Kucharska
Czym tradycyjna encyklopedia różni się od Wikipedii? Między innymi z takimi zadaniami zmierzyli się wczoraj maturzyści. Egzamin z języka polskiego zaliczają do łatwych.

Czym tradycyjna encyklopedia różni się od Wikipedii? Między innymi z takimi zadaniami zmierzyli się wczoraj maturzyści. Egzamin z języka polskiego zaliczają do łatwych.

<!** Image 3 align=none alt="Image 189060" sub="Nie na sali gimnastycznej, a w klasach egzamin pisali maturzyści z VII LO. Na zdjęciu druga od lewej Marta Gąsiorowska (Fot.: Tadeusz pawłowski)">

Pierwsi uczniowie zjawili się w budynku VII LO jeszcze przed 8 rano. Z każdą minutą na korytarzach robiło się coraz gwarniej. To ostatni moment, aby jeszcze raz zajrzeć do repetytorium i przypomnieć sobie treść lektur. Od ścian odbijało się jedno zdanie, powtarzane niczym mantra: byle nie „Potop”. Prośba została wysłuchana. Wczorajszy egzamin z języka polskiego rozpoczął tegoroczne matury.

<!** reklama>

„Dziady” trudniejsze?

Podobnie jak w latach poprzednich, egzamin składał się z dwóch części. Pierwsza sprawdzała umiejętność czytania ze zrozumieniem. Druga natomiast to dłuższa wypowiedź pisemna, połączona z analizą tekstu. Maturzyści mieli do wyboru dwa tematy.

<!** Image 4 align=none alt="Image 189069" sub="Podczas matury z języka polskiego uczniowie mogą korzystać ze słownika poprawnej polszczyzny i słownika ortograficznego. [Fot.: Tadeusz Pawłowski]">- Wybrałam ten drugi. Musiałam porównać postawy życiowe Izabeli Łęckiej z „Lalki” i Joanny Podborskiej z „Ludzi bezdomnych”. W pierwszym temacie były „Dziady”, a to trudny dramat, dlatego wolałam nie ryzykować - mówi Marta Gąsiorowska, uczennica z VII LO, która przyznaje, że od polskiego woli matematyczne łamigłówki.

Jej koleżanka z klasy - Magda Czekańska - też zdecydowała się na drugi temat. - Cieszę się, że trafiliśmy właśnie na te lektury. W przyszłym tygodniu, poza matematyką, zdaję jeszcze egzaminy ustne z angielskiego i polskiego. Stresuję się, ale mam nadzieję, że jak już stanę przed komisją, to pójdzie mi dobrze. Po liceum zastanawiam się nad fizjoterapią i nauczaniem zintegrowanym, ale najpierw muszę poczekać na wyniki matur.

Magda dodaje, że trochę problemów sprawiły jej pytania do tekstu z pierwszej część egzaminu. Tym razem fragment dotyczył encyklopedii, które powstawały na przełomie wieków - od szesnastowiecznych ksiąg, do internetowej Wikipedii.

Nic nadzwyczajnego

- Przede wszystkim zadania nie były udziwnione. Pytania o środki językowe są typowe, ale wielu uczniów z góry decyduje się ich nie wypełniać - mówi pani Aleksandra Szmelter, polonistka z VII LO. - Natomiast, jeśli chodzi o tematy w drugiej części egzaminu, to bardzo ucieszyłam się, że pojawiły się „Dziady”. Podany fragment był łatwy, ale może nie tak oczywisty. Większość uczniów wybrała jednak drugi temat. Ten fragment „Lalki” jest zawsze szczegółowo omawiany, więc nie powinno być problemów. Za to trochę mniej znany jest zaprezentowany fragment z „Ludzi bezdomnych”. Obawiam się też, że większość maturzystów zaliczy obie bohaterki do pozytywizmu, zapominając, że Joanna Podborska jest przedstawicielką Młodej Polski - dodaje pani Szmelter.

Poloniści ostrzegają także, aby zbytnio nie ufać umieszczanym w Internecie odpowiedziom. Z reguły różnią się one w jakimś stopniu od tych, którymi dysponują osoby sprawdzające arkusze.

W najbliższy poniedziałek do matury przystąpią chętni, którzy dodatkowo postanowili zdawać język polski na poziomie rozszerzonym. Wyniki wszystkich egzaminów uczniowie poznają 29 czerwca.


Warto wiedzieć

Kiedyś jeden temat, teraz matura w dwóch częściach

matura kiedyś: egzamin z języka polskiego ograniczał się do napisania dłuższej pracy pisemnej na jeden z wybranych tematów.

matura dziś: egzamin składa się z dwóch części: tekstu i zadań sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz z pracy pisemnej

Maturalne lektury

O jakie dzieła pytano maturzystów w latach ubiegłych? (poziom podstawowy)

2011 r. - „Granica” i analiza porównawcza dwóch wierszy.

2010 r. - „Świętoszek”, „Zdążyć przed Panem Bogiem”

2009 r. - „Chłopi”, „Pan Tadeusz”

2008 r. - „Lalka” i analiza porównawcza dwóch wierszy

2007 r. - „Dziady”, „Przedwiośnie”, „Granica”

2006 r.- „Makbet”, „Chłopi”

2005 r. - „Potop”, „Kordian”, „Nie-boska komedia”

 

Zobacz galerię: "Potop" ich nie zatopił

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!