MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"žOrzeł" ogłasza "žStrajk"!

Tomasz Skory
Kończą się już festiwalowe projekcje, ale jeszcze dziś w kinie „Orzeł” na gości Plus Camerimage czekać będzie niemała atrakcja. Do filmu „Strajk” na żywo muzykę zagra Marcin Pukaluk.

Kończą się już festiwalowe projekcje, ale jeszcze dziś w kinie „Orzeł” na gości Plus Camerimage czekać będzie niemała atrakcja. Do filmu „Strajk” na żywo muzykę zagra Marcin Pukaluk.

<!** Image 3 align=none alt="Image 200836" sub="„Strajk” to filmowy debiut wybitnego reżysera Siergieja Eisensteina [Fot.: MCK]">„Strajk” to debiutancki film Siergieja Eisensteina, jednego z najwybitniejszych twórców w historii rosyjskiej kinematografii. Zrealizowany został na zamówienie partii komunistycznej i miał na celu umocnienie proletariackiej kultury.

Film prezentuje historię konfliktu pomiędzy robotnikami wielkiej fabryki a kapitalistami, którzy stosując prowokacje i terror starają się złamać ich wolę. Z czasem dochodzi do buntu robotników, a wojskowa pacyfikacja przemienia się w rzeź.<!** reklama>

Siergiej Eisenstein zastosował w filmie bardzo krótkie ujęcia i tzw. „montaż atrakcji”, czyli wybór fragmentów najbardziej oddziałujących na emocje, by wywołać w widzu rodzaj emocjonalnego wstrząsu. Zestawiał, między innymi, sceny z robotniczej masakry z ujęciami nagranymi z rzeźni.

W filmie zobaczymy Maksima Sztraucha, Grigorija Aleksandrowa, Michaiła Gomorego, Iwana Kljukwina, Aleksandra Antonowa i Judith Glizer, ale cechą charakterystyczną „Strajku” jest brak indywidualnego głównego bohatera, którego zastępuje tłum anonimowych robotników.

„Strajk” nakręcony został niemal dziewięćdziesiąt lat temu. Jest to film niemy, ale jego projekcji towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Marcina Pukaluka, kompozytora i multiinstrumentalistę, którego utwory już niejednokrotnie towarzyszyły bydgoskim projekcjom.

Fascynacja muzyka filmem niemym sprawiła, że w ramach stworzonych przez niego przedsięwzięć „Ekran w mroku” oraz „Ekran i rewolucja” wykonuje muzykę na żywo do filmów niemieckich ekspresjonistów oraz arcydzieł rosyjskiego kina niemego. Muzyka w jego wykonaniu towarzyszyła projekcjom takich filmów jak „Metropolis” Fritza Langa, „Gabinet doktora Caligari” Roberta Wiene, „Nosferatu - symfonia grozy” Friedricha Murnaua czy „Generał” Bustera Keatona. Występował w najlepszych kinach studyjnych - w poznańskiej „Muzie”, krakowskim kinie „Pod Baranami”, łódzkiej „Cytrynie” i warszawskiej „Kinotece”.

Pojawiał się na takich imprezach filmowych jak American Film Festival, Sputnik nad Polską, Festiwal Polskich Filmów „Wisła” w Moskwie czy festiwal Mute Nights w Odessie.

Bilety na film są do nabycia w kasie kina „Orzeł” w cenie 11 zł (ulgowy) i 14 zł (normalny) Posiadacze identyfikatorów wchodzą na seans bezpłatnie. Odbiór wejściówek na 15 minut przed rozpoczęciem seansu. Początek o godz. 21.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!