W rywalizacji biorą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. Najwięcej, bo aż sześciuset młodych zawodników, wzięło udział w zawodach w Radomiu. Czterystu młodych lekkoatletów wystartowało z kolei w Kielcach.
– Moja przygoda z lekko atletyką rozpoczęła się właśnie od podobnych zawodów, na których zostałem wypatrzony – opowiada Jakub Sobura-Durma, młodzieżowy reprezentant Polski w biegu na 400 m przez płotki. – Cieszę się, że organizacja zawodów dla najmłodszych stoi na tak wysokim poziomie, bo dzieciaki mogą zobaczyć, że jest szansa przebić się do wielkiego sportu, co może ich tylko bardziej zmotywować – dodaje zawodnik, który spotkał się z dziećmi w Kielcach. Gwiazdami akcji w stolicy województwa świętokrzyskiego byli także młociarka Katarzyna Furmanek i Oliwia Bełczew, reprezentantka Polski U18 w biegu na 800 metrów.
Z kolei młodzież w Radomiu miała okazję poznać reprezentantów Polski, m.in. wicemistrzynię Europy w sztafecie 4 x 100 metrów Martynę Kotwiłę, a także gwiazdę radomskiej lekko atletyki Dawida Krzemińskiego i specjalizującą się w biegu na 400 metrów przez płotki Natalię Wosztyl.
W Karpaczu dzieci odwiedzili m.in. Łukasz Krawczuk, mistrz świata z 2018 roku w sztafecie 4 x 400 m, a także medalista olimpijski w chodzie Patryk Dobek i złota medalistka olimpijska w sztafecie mieszanej 4 x 400 m Małgorzata Hołub-Kowalik. – Mieliśmy szczęście, bo część naszych biało-czerwonych gwiazd brała udział w kursie instruktorskim – mówi Paweł Olszański, organizator zawodów i wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Udało się ich zaprosić na ceremonię otwarcia zawodów, co dla naszych młodych zawodników było sporym przeżyciem – dodaje.
Obok rywalizacji sportowej, przy każdych zawodach w ramach cyklu zorganizowane są „Strefy Młodego Olimpijczyka”. – Poprzez akcję „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” chcemy pokazywać wpływ sportu na fizyczny oraz psychiczny rozwój dziecka. W ich trakcie dzieci i młodzież mogą sprawdzać się w uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych – mówi wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara. Szczególnym celem cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” jest także kształtowanie postaw patriotycznych, w tym szacunku do hymnu państwowego, godła, barw Rzeczypospolitej Polskiej i historii Polski.
– Naszym głównym celem jest zainteresowanie młodych ludzi uprawianiem lekkiej atletyki. Głęboko wierzę, że profesjonalnie zorganizowane zawody i jednocześnie obecność na nich byłych i obecnych gwiazd lekkiej atletyki sprawią, że przekonamy choćby część tych dzieci, iż warto na poważnie zająć się uprawianiem naszej pięknej dyscypliny – mówi Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w przeszłości dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.
Projekt „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto.
