- Rzeczywiście, w porównaniu z tym, co działo się na południu Polski, w Kujawsko-Pomorskiem było spokojnie - relacjonuje st. kpt. Arkadiusz Piętak, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - W niedzielę wyjeżdżaliśmy do akcji spowodowanej silniejszymi podmuchami wiatru tylko 24 razy. I były to zwykle urwane gałęzie lub konary drzew. Nie mieliśmy dramatycznych wezwań do uszkodzonych dachów czy domów.
W weekend wiało jednak u nas mocno. W poniedziałek wiatr zdecydowanie osłabł i określany był jako umiarkowany, a okresami dość silny. Taki też prognozowany jest na wtorek.
Przerażające prognozy zmian klimatycznych w Polsce i na świecie. To może się wydarzyć!
Dziś także, z powodu zmiany kierunku wiatru z zachodniego na południowo- zachodni, temperatura wzrośnie do 9-10 stopni. Może też padać deszcz. Ciśnienie atmosferyczne będzie niskie - około 992 hPa.
W środę słupek rtęci w termometrach podniesie się tylko do 6 kresek powyżej zera, zaś we czwartek do 4, w piątek zaledwie do 3.
Trochę śniegu
Jak informuje synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl, zarówno w środę jak i czwartek przewidywane są przelotne deszcze przechodzące w śnieg i krupę śnieżną. Umiarkowany i dość silny wiatr będzie znacząco obniżał temperaturę odczuwalną. Od nocy ze środy na czwartek możliwe są nocne i poranne przymrozki do minus 1 - minus 2 stopni.
Pan Rafał nazywa takie zjawiska incydentami zimowymi, które jednak nie zwiastują nastania prawdziwej zimy.
Osłabiająca prognoza
- Warunki biometeorologiczne będą na ogół niekorzystne - kontynuuje Rafał Maszewski. - Odczujemy spadek sprawności psychofizycznej, większą nerwowość i nasilone dolegliwości bólowe oraz osłabienie. Ciśnienie atmosferyczne będzie się utrzymywać na dość niskim poziomie.
Z powodu pogorszenia warunków atmosferycznych i spadku sprawności psychofizycznej na baczności powinni się mieć kierowcy, zwłaszcza ci wyjeżdżający o poranku w dłuższe trasy.
Pana Bogdana badania nad wpływem pogody i zmian klimatu na rolnictwo
Policja zwraca uwagę na fakt, że mosty i wiadukty mogą być oblodzone. Podobnie jak śródleśne odcinki dróg, na których może utrzymywać się niższa temperatura przy gruncie. Silniejszy wiatr może być odczuwany na otwartych odcinkach dróg, a szczególnie groźny po wyjeździe z lasu lub fragmentu drogi „obłożonego” ekranami akustycznymi.
Pyłki w powietrzu
Alergicy odczuwają dolegliwości już od miesiąca...
W te dni w średnim stężeniu będą się unosić w powietrzu pyłki leszczyny, olszy i cisu. Podczas opadów powietrze przejściowo będzie od nich wolne.
Od marca cieplej
W sobotę, czyli ostatni dzień lutego, ponownie napłynie cieplejsza masa powietrza i temperatura przekroczy w naszym regionie 6-7 stopni.
Do 4 marca na przeważającym obszarze Europy, w tym w Polsce, temperatura nadal będzie przekraczać normę termiczną z lat 1981-2010. Na północnym zachodzie i północy kontynentu pojawi się jednak ujemna temperatura.ą
