FIBA postanowiła, że w tym gronie znajdzie się 28 narodowych drużyn, które wzięły udział w drugiej rundzie kwalifikacji do mistrzostw świata i nie awansowały do turnieju finałowego, który odbędzie się latem na Filipinach, w Japonii i Indonezji. Pozostałe 12 krajów, które wezmą udział w olimpijskich turniejach kwalifikacyjnych to najwyżej sklasyfikowane drużyny narodowe, które nie zakwalifikowały się do drugiej rundy kwalifikacji MŚ.
Wielka Brytania nie zgłosiła akcesu do olimpijskich kwalifikacji i zastąpi ją Chorwacja. FIBA, zgodnie z rekomendacją MKOl w sprawie sportów zespołowych, postanowiła nie dopuścić do tej rywalizacji koszykarzy Rosji. Zastąpi ich kolejna drużyna w rankingu, Bułgaria.
Wybór gospodarzy turniejów kwalifikacyjnych nastąpi na najbliższym posiedzeniu zarządu głównego FIBA w dniach 28-29 kwietnia. Losowanie grup odbędzie się 1 maja. Turnieje zostaną rozegrane w dniach 12-20 sierpnia. Pięciu zwycięzców wywalczy prawo startu w igrzyskach olimpijskich.
Lista uczestników olimpijskich turniejów kwalifikacyjnych:
- Afryka: Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea, Mali, Nigeria, Senegal, Tunezja, Uganda
- Ameryka: Argentyna, Bahamy, Chile, Kolumbia, Kuba, Panama, Urugwaj, Wyspy Dziewicze
- Azja: Bahrajn, Tajwan, Indie, Indonezja, Kazachstan, Korea Płd., Arabia Saudyjska, Syria
- Europa: Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Islandia, Izrael, Holandia, Macedonia Płn., Polska, Portugalia, Szwecja, Turcja, Ukraina, Bułgaria
(PAP)
