
Niebawem przestawiamy czas z zimowego na letni. Będziemy spali o godzinę krócej. Z zapowiadanej jeszcze niedawno szybkiej likwidacji zmiany czasu w Unii Europejskiej niewiele wyszło. Jaki jest obecnie stan prawny w tej kwestii?
Najważniejsze informacje na temat zmiany czasu znajdziecie w tym artykule. ▶

W Europie jakiś czas temu przeprowadzono referendum, w którym zapytano mieszkańców czy opowiadają się za zniesieniem zmiany czasu. Zdecydowana większość stwierdziła, że jest za likwidacją tej zasady. Ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zdążył zakomunikować, że koniec zmiany czasu w UE jest bliski...
Likwidację zmiany czasu zaakceptował również Parlament Europejski, szczegóły jednak miały ze sobą dogadać państwa członkowskie, ale tego nie uczyniły. W trakcie rozmów pojawiło się sporo wątpliwości.

Obecny stan prawny jest taki, że w Polsce będą obowiązywały dotychczasowe zasady zmiany czasu - przez co najmniej pięć lat (zgodnie z rekomendacjami i ustaleniami na poziomie Unii Europejskiej, która jest na razie za utrzymaniem zmiany czasu).

Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu (z 2.00 na 3.00) i śpimy krócej.
W 2022 roku czas z zimowego na letni zmienimy w nocy z soboty na niedzielę (26/27 marca).