Zmiana czasu zostanie zlikwidowana, ale w 2018 r. na pewno zmieniamy czas z letniego (środkowoeuropejski letni) na zimowy (środkowoeuropejski). Wskazówki zegarków przestawimy z godziny 3 na godzinę 2 w nocy - to oznacza, że będziemy mogli pospać o godzinę dłużej. Niestety następnego dnia szybciej będzie robiło się ciemno. Kiedy przestawiamy czas, czy zmieniamy czas już w najbliższy weekend??
KSW 45: Jakie WALKI i kiedy jest gala? Gdzie oglądać KSW ONLINE
Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy?
Czas przestawiamy dwa razy w roku - jesienią z czasu letniego na zimowy oraz wiosną z czasu zimowego na letni (wówczas śpimy o godzinę krócej). Komisja Europejska chce, by poszczególne kraje opowiedziały się, czy przez cały rok chcą funkcjonować w ramach czasu letniego czy zimowego. To wynik przeprowadzonych latem konsultacji publicznych na temat zmian czasu - napłynęło 4,6 mln odpowiedzi, co jest rekordową liczbą. Około 80 procent osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać.
Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy w 2018 roku? O której godzinie przestawiamy zegarki
Zmiana czasu 2018. Czy w ten weekend zmieniamy czas z letniego na zimowy?
Czas zmienia około 70 krajów na świecie w tym Polska. Wielu z Was zastanawia się, czy zmieniamy czas na zimowy już w ten weekend? Termin zmiany czasu może się Wam mylić, ponieważ do połowy lat 90. ubiegłego stulecia przestawialiśmy zegarki z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września... To jednak uległo zmianie i od ponad 20 lat zmiana czasu na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. Wówczas w nocy przestawiamy wskazówki z godziny 3 na 2. Osoby, które w tę noc pracują, muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem, ale pracodawca musi zapłacić im za nadgodziny (lub oddać przepracowaną godzinę w inny dzień).
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 roku
Do czasu letniego wrócimy w ostatnią niedzielę marca 2019. Całkiem możliwe, że zostaniemy przy nim na dłużej niż do października... Jeśli Unia Europejska ostatecznie opowie się za zniesieniem zmiany czasu, Polska prawdopodobnie wybierze czas środkowoeuropejski letni. Jeśli zostalibyśmy przy czasie letnim, to zimowe poranki mogłyby wyglądać nieco dziwnie...
Zobacz: FLESZ - likwidacja zmiany czasu
Przykład? Słońce w Szczecinie 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9. Ale dzięki temu słońce zachodziłoby później - może więc to rozwiązanie jest rzeczywiście lepsze, niż czas zimowy przez cały rok - wówczas letnie dni kończyłyby się zdecydowanie za szybko. Więcej o tym przeczytacie w materiale poniżej:
Koniec zmiany czasu w 2021 roku. Przed godz. 9 rano będzie c...
Warto wiedzieć:
- Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej. Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku. Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września.