Trwa debata dotycząca tego, czy zmiana czasu dwa razy w roku - z zimowego na letni i z letniego na zimowy jest nam w ogóle potrzebna. W Polsce w ostatnim czasie pomysłodawcą zniesienia zmiany czasu było Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL domagał się, by w Polsce przez cały rok obowiązywał czas środkowoeuropejski letni). Propozycja została jednak odrzucona.
Zmiana czasu w Europie. Czy to koniec?
Teraz - po przeprowadzeniu internetowych ankiet w całej Europie (wzięło w nich udział kilka milionów osób) - o zniesieniu zmiany czasu mówi Komisja Europejska. Obywatele Unii Europejskiej jednoznacznie wypowiedzieli się, że: nie chcą zmieniać czasu dwa razy w roku.
Zobacz:
Koniec zmiany czasu w 2021 roku. Przed godz. 9 rano będzie c...
Zmiana czasu 2018. Kiedy przestawimy czas z letniego na zimowy?
Żadne wiążące decyzje jednak jeszcze nie zapadły. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, dotyczące zmiany czasu w Polsce nadal obowiązuje i w 2018 przestawimy zegarki z czasu letniego na czas zimowy. Warto zaznaczyć, że to pojęcia umowne. Fachowo powinniśmy mówić o czasie środkowoeuropejskim letnim i po prostu o czasie środkowoeuropejskim (czytaj więcej poniżej).
Kiedy zmieniamy czas na zimowy w 2018 roku?
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2018 - kiedy?
Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu - o godzinę (z godziny 3 na 2). Śpimy więc o godzinę dłużej. Niestety osoby pracujące w tym czasie również muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem. Ale - zgodnie z prawem pracy, pracodawca będzie musiał za tę godzinę zapłacić, albo "oddać ją" w inny dzień.
Przeczytaj:**Początek roku szkolnego 2018/2019. Kiedy uczniowie będą mieli wolne? [długie weekendy, święta]**
Kiedy zatem przestawimy czas z letniego na zimowy w 2018 roku? Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zegarki przestawimy w ostatnią niedzielę października. W 2018 roku zmiana czasu na zimowy wypada w niedzielę (28 października).
Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Warto dodać, że kiedyś - do połowy lat 90. ubiegłego wieku - zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.
Zobacz również:
Emerytury 2019. Jaka waloryzacja w 2019 r.? O ile wzrośnie e...
- Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
Zmiana czasu - czy to ma sens?
Nie brakuje przeciwników zmiany czasu. Uważają oni, że zmiana czasu wprowadza chaos, który nikomu nie jest potrzebny (na przykład przy rozkładach jazdy) oraz źle wpływa na nasze samopoczucie.
Przestawianie czasu. Jak to było w Polsce?
Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej. Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku. Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września.
Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz).
Zmiana czasu do likwidacji. To warto wiedzieć
Unijna procedura legislacyjna dotycząca zmiany czasu nie potrwa tak szybko. Co może zrobić Komisja Europejska? Zakazać państwom członkowskim okresowych zmian czasu. Jak czytamy w wyjaśnieniu do przeprowadzanych konsultacji, nie miałoby to wpływu na wybór strefy czasowej, a poszczególne państwa członkowskie podejmowałyby ostatecznie decyzję o przyjęciu na stałe czasu letniego lub zimowego (lub innego).
