Złote strzały Klaudii Breś

Sławomir Kabat
Klaudia Breś została dwukrotną złotą medalistką mistrzostw Europy juniorów indywidualnie i w drużynie w pistolecie pneumatycznym.

<!** reklama>
Mistrzostwa Europy w duńskim Odense rozgrywane są od poniedziałku do niedzieli. Bydgoszczanka startowała już w tych zawodach przed rokiem. W fińskim Vierumaeki zdobyła złoto w drużynie, ale w konkursie indywidualnym zajęła najgorsze z możliwych dla sportowca - 4 miejsce ze stratą 0,3 punktu do podium.

- Od tego roku zmieniono zasady rozgrywania konkurencji - wtajemnicza nas jej klubowy trener Wojciech Kulmatycki. - Zawodniczki w konkurencji pistoletu pneumatycznego (10 m) najpierw oddają 40 strzałów. Najlepsza ósemka kwalifikuje się do finału. Do ubiegłego roku wyniki rundy finałowej były doliczane do kwalifikacji. Od tego roku finał jest liczony od zera, a po oddaniu ośmiu z dwudziestu strzałów kolejno odpadają zawodniczki z najsłabszym wynikiem.

Po fazie zasadniczej Klaudia zajmowała 4. miejsce z wynikiem 381 pkt. Wygrała ją Francuzka Anne Rene 387 pkt, przed Joanną Tomalą 386.

W finale liczyły się trzy zawodniczki: Breś, Rene oraz Rosjanka Margarita Łomowa. Breś zaczęła ciut gorzej od rywalek, ale po każdym strzale pięła się do góry. Po 18 trafieniach, zostały już tylko dwie zawodniczki Breś i Łomowa, z identycznym dorobkiem punktowym 178,5. W ostatnich dwóch strzałach bydgoszczanka uzyskała 19,5 pkt, a Rosjanka 18,5 i dzięki temu nasza zawodniczka cieszyła się ze złotego medalu! Polka zdobyła w finale 198 pkt, Łomowa 197, a brązowa medalistka Rene 177,9. Świetnie strzelały także koleżanki zawiszanki (liczył się wynik z eliminacji - 381). Wspólnie z Joanną Tomalą (386) - indywidualnie 4. miejsce i Agatą Nowak (374) - 6. lokata zdobyły drużynowo złoty medal! W klasyfikacji zespołowej Polki - 1141 - wyprzedziły Francuzki - 1130 i Rosjanki - 1125.

- Konkurencja, w której startuje Klaudia jest w programie igrzysk - mówi trener. - Wspólnie umówiliśmy się z zawodniczką, że naszym celem są igrzyska za trzy lata w Rio de Janeiro. Trener kadry seniorek już zapowiedział, że powoła ją do składu.