Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złe parkowanie, śmieciarze i kontrola dodatków węglowych - bydgoscy strażnicy podsumowali miniony rok

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Liczba śle zaparkowanych pojazdów rośnie. Bydgoska straz miejska podsumowała miniony rok.
Liczba śle zaparkowanych pojazdów rośnie. Bydgoska straz miejska podsumowała miniony rok. Dariusz Bloch/Zdjęcie ilustracyjne
Źle zaparkowane samochody, fotopułapki na osoby śmiecące w lasach i kontrole dodatków węglowych - to trzy główne problemy, z którymi borykali się bydgoscy strażnicy miejscy w ubiegłym roku. 2022 został właśnie podsumowany.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

Bydgoska straż miejska podsumowała swoje działania w ubiegłym roku. - Początek minionego roku nadal zdominowany był przez pandemię koronawirusa - podkreśla Jacek Anhalt, komendant bydgoskiej SM. - W okresie od 1 stycznia do 10 marca 2022 roku znaczna część bydgoskich strażników miejskich przeznaczona została do współpracy z funkcjonariuszami Policji w zakresie wspólnych patroli pieszych na terenie bydgoskich centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych, a także w pojazdach komunikacji miejskiej. Kontrole dotyczyły przestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa przez osoby przebywające na terenie galerii oraz w autobusach i tramwajach. Po tym okresie Straż Miejska w Bydgoszczy wróciła do normalnego funkcjonowania i mogła skupić się na wykonywaniu zadań własnych.

Coraz więcej źle zaparkowanych aut

A tych nie brakowało. Zostały one po raz kolejny zdominowane przez nieprawidłowe parkowanie pojazdów i stanowiły aż 50,7 procent wszystkich zgłoszeń.

W lipcu 2022 roku bydgoska Straż Miejska otrzymała 52 fotopułapki, które zostały zainstalowane w różnych lokalizacjach. W celu objęcia monitoringiem całego miasta i wyeliminowania miejsc, gdzie dzikie wysypiska powstają najczęściej, lokalizacje te co pewien czas są zmieniane. Przedmiotowy projekt ma zminimalizować ten proceder, poprawić estetykę miasta, jak i dodatkowo edukować. W efekcie środki przeznaczone na rzecz usuwania dzikich wysypisk można rozdysponować na inne działania.

- Pamiętajmy, że koszty usunięcia porzuconych odpadów ponoszą mieszkańcy. Na ten cel trafia część środków z tzw. opłaty śmieciowej - przypomina Anhalt.

Sprawdzają wnioski o dodatki węglowe

Kolejne nowe zadanie, które było realizowane od 23 listopada 2022 roku, polegało na weryfikacji prawidłowości złożonych wniosków o przyznanie dodatku węglowego na podstawie ustawy z dnia 6 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym. Łącznie z przekazanych przez Wydział Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta Bydgoszczy 1 176 spraw, do końca roku bydgoscy strażnicy miejscy odwiedzili i zweryfikowali 525 nieruchomości. Przy okazji municypalni pozyskali 17 wniosków o wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Powyższe działania są kontynuowane w 2023 roku.

W 2022 roku ruszyły prace związane z wykonaniem projektu przebudowy budynku przy ul. Wiślanej 27, który ma być nową siedzibą Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Liczba zgłoszeń w roku 2022 roku była na podobnym poziomie w stosunku do roku 2021, nastąpił jedynie nieznaczny ich wzrost o niespełna 3 procenty. Najwięcej zgłoszeń w całym 2022 roku dotyczyło nieprawidłowego parkowania, ale też udzielania
pomocy osobom bezdomnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo