"žKat" byłby dumny

Maciej Pieszczyński, Tadeusz Nadolski
Polscy siatkarze w kompletem zwycięstw triumfowali w rozgrywanym w Zielonej Górze X Memoriale Huberta Wagnera.

Jak podkreślali zawodnicy oraz trener Andrea Anastasi, memoriał poświęcony pamięci słynnego „Kata”, który poprowadził polska reprezentację do złotego medali na olimpiadzie w Montrealu, był jedynie etapem przygotowań do igrzysk olimpijskich. Siatkarze zapewniali jednak, że nie odpuszczą w żadnym spotkaniu, co udowodnili już w piątek, wygrywając z Iranem 3:0.

<!** reklama>Drugim przeciwnikiem na drodze do zwycięstwa w turnieju była reprezentacja Niemiec. Szczególnie zacięta była pierwsza partia, w której nasi zachodni sąsiedzi prowadzili już różnicą pięciu oczek (16:11), jednak pogoń biało-czerwonych w końcówce seta pozwoliła odnieść zwycięstwo (36:34) w pierwszym secie. Więcej kłopotów sprawili nam goście w trzeciej odsłonie, w której skutecznie wykorzystywali błędy podopiecznych Anastasiego, wygrywając 25:17. Czwarty set - podobnie jak dwa pierwsze - padł łupem biało-czerwonych, którzy ostatecznie pokonali Niemców 3:1.

- Nie zagraliśmy dobrze, to trzeba przyznać otwarcie - powiedział po spotkaniu z Niemcami trener Andrea Anastasi. - Wygraliśmy i z tego się cieszę. Dla nas nie jest w tym turnieju najważniejsza forma, tylko zwycięstwa w ciężkich meczach.

W ostatnim pojedynku memoriału naprzeciw biało-czerwonych stanęła reprezentacja Argentyny. Od początku spotkania Polacy zyskiwali przewagę nad drużyną Albicelestes. Konsekwentna gra już od pierwszej partii zapewniła naszym siatkarzom zwycięstwo 3:0 w tym spotkaniu i w całym zielonogórskim turnieju. Okazja do powtórzenia tego wyniku nadarzy się już na igrzyskach, bowiem reprezentacja Argentyny będzie trzecim rywalem biało-czerwonych w Londynie.

Końcowa tabela:

1. Polska 3 9 9:1
2. Niemcy 3 6 7:4
3. Argentyna 3 2 4:8
4. Iran 3 1 2:9

Polska - Niemcy 3:1 (36:34, 25:23, 17:25, 25:21). Polska: Nowakowski, Zagumny, Kurek, Bartman, Winiarski, Kosok, Ignaczak (libero) oraz Ruciak, Jarosz, Żygadło.

Polska - Argentyna 3:0 (25:19, 25:23, 25:16). Polska: Winiarski, Kosok, Możdżonek, Żygadło, Bartman, Kubiak, Ignaczak (libero) oraz Jarosz, Ruciak.

Inne wyniki z weekendu: Niemcy - Iran 3:0, Argentyna - Iran 3:2. W piątek: Polska - Iran 3:0. Niemcy - Argentyna 3:1.