
Całkowite zaćmienie Słońca (Polska)
W ciągu roku występują - gdzieś na kuli ziemskiej - co najmniej dwa zaćmienia Słońca, ale nie więcej niż pięć. Maksymalnie trzy z nich są całkowite.
W Polsce jednak całkowite zaćmienia Słońca są niezwykle rzadkie. W ciągu ostatniego tysiąclecia całkowite zaćmienia Słońca na terenach dzisiejszej Polski miały miejsce zaledwie 17 razy.
Ostatni raz podobne zjawisko można było zaobserwować 30 czerwca 1954 w Suwałkach.
Kiedy kolejne? Do całkowitego zaćmienia Słońca w Polsce dojdzie dopiero 7 października 2135 roku. Będzie ono widoczne na Dolnym Śląsku i w Małopolsce.

Parada planet
Parada planet to niezwykłe zjawisko, w którym wszystkie planety w naszym Układzie Słonecznym są widoczne na niebie. Występuje ono średnio raz na 170 lat. Ostatni raz mogliśmy obserwować je 4 lipca 2020 roku.
Kiedy kolejne? Następną paradę planet będą obserwowały nasze praprawnuki, będzie bowiem miała miejsce dopiero w 2161 roku.

Kometa Hale’a-Boppa
Kometa Hale’a-Boppa lub C/1995 O1 to kometa długookresowa, którą można było obserwować gołym okiem od maja 1996 do grudnia 1997 roku. Została okrzyknięta Wielką Kometą z 1997 roku. Na jeden obieg Słońca potrzebuje ok. 2450 lat, co oznacza, że nieprędko powróci w okolice Ziemi.
Kiedy kolejne zjawisko? Ciężko przewidzieć dokładną datę, dodając jednak do 1997 roku 2450 lat, wychodzi... 4447 rok.

Wielka koniunkcja
Do koniunkcji, czyli ustawienia dwóch ciał niebieskich w jednej osi względem ziemskiego obserwatora, dochodzi dosyć często. Znacznie rzadziej można jednak obserwować Wielką Koniunkcję. Nazywa się nią zjawisko, gdy dwie bardzo jasne planety (np.: Jowisz i Saturn) znajdą się na niebie niezwykle blisko siebie.
Wielka koniunkcja Jowisza z Saturnem ma miejsce średnio raz na dwadzieścia lat. 21 grudnia 2020 roku ich odległość kątowa była jednak tak mała, jak ostatni raz miało to miejsce 4 marca 1226 roku, a więc 800 lat temu. Zjawisko można obserwować przez kilka dni.
Kiedy kolejna? Na kolejną, podobnie spektakularną Wielką Koniunkcję, poczekamy do 2080 roku.