Wiosna 2025 zawitała w Polsce wyjątkowo szybko. W marcu i w kwietniu nie brakowało ciepłych, słonecznych dni - pogoda przypominała wiosnę w pełni, a wiele roślin zakwitło szybciej niż zwykle. Niestety w maju nie możemy liczyć na kontynuację tego trendu. Jest dość chłodno, a w połowie miesiąca za sprawą wędrujących niżów zrobiło się wręcz jesiennie.
Co nas czeka w nadchodzących miesiącach? IMGW przygotował długoterminową prognozę pogody dla poszczególnych regionów Polski pod kątem opadów oraz spodziewanych średnich temperatur. Co można z niej wyczytać?
Długoterminowa prognoza pogody od IMGW - czerwiec 2025

- W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w kraju najprawdopodobniej będzie zawierać się w zakresie normy wieloletniej - informuje IMGW.
Lipiec 2025 - prognoza

Jak informuje IMGW, w lipcu 2025 na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, natomiast na wybrzeżu możliwa jest temperatura w zakresie normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
Sierpień - długoterminowa prognoza pogody

W sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza, na terenie całego kraju, najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej - czytamy na stronie IMGW.
Co po wakacjach? Prognoza długoterminowa na wrzesień 2025

IMGW przygotował również prognozę długoterminową na wrzesień... Średnia miesięczna temperatura powietrza na terenie całego kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna natomiast mieścić się w zakresie tej normy.
Prognoza długoterminowa - jak ją odczytywać?
Prognoza długoterminowa to orientacyjna zapowiedź średniego przebiegu pogody w danym miesiącu, oparta na analizie danych z lat 1991-2020. IMGW określa, czy temperatura i opady będą „powyżej”, „poniżej” lub „w normie” w odniesieniu do 30-letniej normy. Nie podaje jednak konkretnych dni ani rodzaju opadów. To prognoza eksperymentalna - obarczona niepewnością i oparta na różnych modelach. Dlatego nie należy traktować jej jako dokładnej zapowiedzi pogody, lecz jako ogólną tendencję dla całego miesiąca i regionu.
Prognozowana średnia temperatura oznacza uśrednioną wartość dla całego miesiąca, uwzględniając zarówno temperatury dzienne, jak i nocne. Nie odnosi się do konkretnych dni, lecz do ogólnego przebiegu warunków w danym okresie.
Więcej o tej prognozie przeczytasz na stronie IMGW.
