Ziemia w Google Earth
Nasza planeta topnieje, ulega masowemu wylesianiu i wysycha w oczach. Widać to dokładnie na wideo timelapse, jakie można zobaczyć na stronie Google Earth Timelapse. Seria poklatkowych filmów ukazuje zmiany widoczne z lotu ptaka, jakie zaszły na powierzchni Ziemi od 1984 roku. Z tego okresu pochodzą pierwsze zdjęcia satelitarne wykonane na masową skalę, dostępne dziś w aplikacji Google Earth. Zestawienie ich klatka po klatce w formie filmu, ukazuje naszym oczom niewesoły obrazek.

kliknij przycisk "play", by zobaczyć wideo poklatkowe
Więcej filmów poklatkowych timelapse zobaczysz w galerii.
Ziemia się ogrzewa
Zgodnie ze słowami naukowców z National Snow and Ice Data Center (NSIDC), w 2020 roku odnotowano drugi najniższy w historii zasięg lodu morskiego w Arktyce, przy czym historia zapisów liczy sobie 42 lata. Dyrektor NSIDC Mark Serreze podkreśla, że nie tylko kurczy się zasięg lodu latem, ale też lód staje się cieńszy. To podwójna strata.
Wielu sceptyków powie, że nie jest to winą człowieka, gdyż tak było zawsze - po zlodowaceniach następowało ocieplenie i jest to cykl towarzyszący Ziemi od jej zarania. Jak w takim razie wytłumaczyć niebywałe tempo obecnie zachodzących zmian? Stanowisko nauki jest jednoznaczne, o czym możemy przeczytać na stronie Nauka o Klimacie.
Ocieplenie powodują gazy cieplarniane, a dziś to człowiek zwiększa ich zawartość w atmosferze. Świadczą o tym niezależne pomiary, wykonywane z Ziemi i z kosmosu, w atmosferze i w oceanach, w stacjach meteorologicznych i w laboratoriach.
Wielkie wymieranie
Naukowcy oceniając obecną sytuację naszej planety mówią o kolejnej fali wielkiego wymierania. Termin opisuje gwałtowne (w skali geologicznej) wyginięcie wielu gatunków w wyniku zadziałania globalnych czynników środowiskowych. W dziejach życia na Ziemi zidentyfikowano kilka takich masowych wymierań.

kliknij przycisk "play", by zobaczyć wideo poklatkowe
Niestety okazuje się, że człowiek jest odpowiedzialny nie za pierwszą katastrofę ekologiczną w dziejach naszej planety. Gdy 70 tys. lat temu gromady homo sapiens wyruszyły z Afryki wschodniej, doprowadzały do wymarcia wielu gatunków lokalnej fauny i flory na terenach, które zasiedlały. Yuval Noah Harari w swojej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów dokładnie opisuje proces podboju nowych terytoriów przez pierwszych ludzi.
Na długo przed rewolucją przemysłową homo sapiens był wśród wszystkich organizmów sprawcą wymarcia największej liczby gatunków roślin i zwierząt. Mamy wątpliwy zaszczyt bycia najbardziej morderczym gatunkiem w annałach biologii. Gdyby ludzie więcej wiedzieli o pierwszej i drugiej fali wymierania, to być może nie lekceważyliby w takim stopniu trzeciej fali, której są częścią.
Gwałtowne zmiany klimatyczne, które powoduje działalność człowieka, prowadzą do degradacji środowiska takiego, jakie znaliśmy do tej pory. Oczywiście, Ziemia na pewno przetrwa - pytanie w jakim kształcie i czy człowiek będzie dalej na jej pokładzie.
Punkty krytyczne dla klimatu
Dla oceny powagi katastrofy klimatycznej naukowcy wyznaczyli tzw. punkty krytyczne dla klimatu. Czym są? To zjawiska, które uruchamiają pewne nieodwracalne procesy w degradacji środowiska naturalnego, jakie znamy. Z 13 wyznaczonych przez naukowców punktów urzeczywistniło się już 9, na co wskazuje raport przygotowany przez Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change). Jakie zmiany zachodzą już teraz?
- Zniszczenie amazońskiego lasu deszczowego przez nawracające susze
- Redukcja lodu morskiego w Arktyce
- Osłabienie prądów morskich w Atlantyku
- Zniszczenie lasów borealnych przez pożary i plagi szkodników
- Masowe wymieranie organizmów żyjących na Wielkiej Rafie Koralowej
- Stopnienie pokrywy lodowej Grenlandii
- Stopnienie wiecznej zmarzliny
- Stopnienie pokrywy lodowej w zachodniej Arktyce
- Topnienie lądolodu Antarktydy wschodniej
Brak natychmiastowych działań sprawi, że kolejny punkt krytyczny dla klimatu, jakim jest wzrost średnich temperatur o 1.5 stopnia Celsjusza, może zostać przekroczony już w 2040 roku. Jak do tej pory zmieniła się nasza planeta, i to w ciągu ostatnich lat? Zobacz w galerii:
