MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zgony medyków z powodu COVID w Bydgoszczy. Pracownicy tracą cierpliwość, będzie strajk pielęgniarek i położnych?

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
W województwie kujawsko-pomorskim w czasie tygodnia umiera ok. 7  pielęgniarek i położnych. W Polsce hospitalizowanych jest 57 członkiń związku, z których 8 znajduje się w stanie ciężkim
W województwie kujawsko-pomorskim w czasie tygodnia umiera ok. 7 pielęgniarek i położnych. W Polsce hospitalizowanych jest 57 członkiń związku, z których 8 znajduje się w stanie ciężkim Fot. Lukasz Kaczanowski/zdjecie ilustracyjne
W Kujawsko-Pomorskiem w czasie jednego tygodnia na COVID-19 umiera kilkoro medyków. W Bydgoszczy, w ostatnim czasie, na tę chorobę zmarła pielęgniarka. Wcześniej położna. Medycy są przemęczeni i tracą cierpliwość.

Jak długo w czasie koronawirusa ważna jest e-recepta?

We wtorek (24 listopada 2020 r.) z centrali Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych do kół zakładowych wysłano instrukcje z warunkami wejścia w spór zbiorowy z pracodawcami. To pierwszy krok do przeprowadzenia strajku generalnego.

W Bydgoszczy nie jest najgorzej

- Pielęgniarki i położne są wyczerpane, są przepracowane – mówi Halina Peplińska, przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. - Dramatyczna sytuacja się ciągle pogłębia. Nie ma testów, które wykonywane byłyby codziennie. Po to, by skutecznie walczyć z pandemią musimy pracować w kilku miejscach. Zdarza się, że zakażamy się od domowników.

Halina Peplińska informuje, że podczas poniedziałkowego (23 listopada) posiedzenia zarządu głównego związku poinformowano o tym, że w województwie kujawsko-pomorskim w czasie tygodnia umiera ok. 7 pielęgniarek i położnych. W Polsce hospitalizowanych jest 57 członkiń związku, z których 8 znajduje się w stanie ciężkim.

W naszym województwie, jak podkreśla przewodnicząca regionalnego OZZPiP, nie jest tak źle. Ale są miejsca w kraju, w których nie ma dla pracowników medycznych środków ochrony osobistej.

- Stres, obawa o swoje życie, obawa o swoich najbliższych, a rząd tylko obiecuje różne rzeczy – mówi Halina Peplińska. - O tym co się dzieje dowiadujemy się z mediów.

Zapowiadany strajk pielęgniarek i położnych będzie dotyczył warunków pracy i płacy m.in. dlatego, że wcześniejsze porozumienia dotyczące wynagrodzeń obowiązują jedynie do końca 2020 roku. Może się więc okazać, że pieniądze, które sobie ta grupa zawodowa wywalczyła otrzyma ktoś inny. Pielęgniarki i położne nie zgadzają się również z niektórymi praktykami. Otóż, przed pandemią respiratory obsługiwały osoby, które miały odpowiednie uprawnienia.

- Dziś, z powodu braku kard, pielęgniarki mają być przeszkolone. Otrzymają link do filmików na YouTube, oglądną je i maja już wszystko wiedzieć. To przecież zagraża życiu pacjenta!- twierdzi Halina Peplińska.

Przewodnicząca regionalnego OZZPiP żałuje, że w Polsce prawo nie pozwala związkowcom bezpośrednio wchodzić w spór zbiorowy z rządem.

- Pracodawcy muszą tę drogę przejść z nami. Mam nadzieję, że będą nas wspierać – oświadcza Halina Peplińska.

Bydgoscy ratownicy proszą pacjentów: - "nie kłamcie!"

W czasie pandemii COVID-19 swój protest odwiesili ratownicy medyczni. Nadal czekają na reakcję rządu i na obiecane stuprocentowe dodatki za pracę z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2.

- System jest ciągle niewydolny. Medycy cały czas pracują z narażeniem życia. Chronimy się na tyle, na ile możemy – uważa Szymon Wiłnicki, bydgoski ratownik i pielęgniarz.

Szymon Wiłnicki mówi, że medycy wykonujący różne zawody coraz częściej apelują do pacjentów o to, by nie kłamali.
- Kiedy zgłaszają się do nas prosząc o pomoc nie informują nas o wszystkim – tłumaczy Szymon Wiłnicki. - Zdarza się, że objawy covidowe stwierdzamy dopiero na miejscu, ponieważ pacjent nie powiedział o tym, że ma gorączkę, duszności, że stracił smak.

Nasi rozmówcy dodają, że są także osoby, które wiedząc o zakażeniu koronawirusem chodzą do pracy, po zakupy i zakażają innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski