
Co to jest PIMS (zespół pocovidowy)
COVID-19 jest jednostką chorobową, która bardziej zagraża dorosłym, seniorom oraz osobom o obniżonej odporności niż dzieciom. Dzieci zapadają na tę chorobę zdecydowanie rzadziej od pozostałych grup wiekowych, a przebieg choroby jest u nich łagodniejszy, a często zakażenie przebiega bezobjawowo. Niestety, zaobserwowano niepokojące zjawisko. Do szpitali na całym świecie trafiają dzieci, które przechorowały zakażenie koronawirusem i u których rozpoznano tzw. zespół pocovidowy (PIMS).
Wyjaśniamy, czym jest zespół pocovidowy u dzieci, jak się objawia i czym grożą powikłania po COVID-19. Zobacz więcej informacji >>> (kliknij strzałkę przy zdjęciu lub przesuń zdjęcie gestem)
Więcej informacji w dalszej części galerii.

Objawy zespołu pocovidowego (PIMS)
Objawy zespołu pocovidowego (PIMS) przypominają objawy ciężkiej choroby zapalnej Kawasaki (to ostra choroba ogólnoustrojowa o nieznanej etiologii, powodująca stan zapalny ścian naczyń krwionośnych). PIMS-TS to skrót od Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome Temporally associated with SARS-CoV-2, czyli wieloukładowy zespół zapalny po przechorowaniu zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2.
Jakie są jego objawy i na co powinni zwrócić uwagę rodzice - o tym w dalszej części galerii. Zobacz więcej informacji >>>(kliknij strzałkę przy zdjęciu lub przesuń zdjęcie gestem)
Więcej informacji w dalszej części galerii.

Objawy PIMS
Zespół pocovidowy może przebiegać różnorodnie - od postaci łagodnej do ciężkiego zakażenia. Jeśli rodzice zaobserwują współistnienie kilku poniższych czynników, powinni szukać pomocy lekarskiej.
1. Gorączka powyżej 38,5 st. Celsjusza, utrzymująca się powyżej czterech dni (ważne: jeśli dziecko nie gorączkuje, to nie ma mowy o występowaniu PIMS).
2. Objawy skórne i śluzówkowe:
- zapalenie spojówek (zaczerwienienie białek ocznych bez ropnej wydzieliny - jeśli takowa się pojawia, przyczyną jest prawdopodobnie inna choroba)
- spierzchnięte, zaczerwienione usta, często ze brązowo-bordowymi strupkami
- zaczerwienieni języka z wyraźnie kontrastującymi jasnymi plamkami brodawek (struktura języka przypomina truskawkę)
- zaczerwienione, spuchnięte dłonie i stopy
- powiększone węzły chłonne (najczęściej po jednej stronie ciała)
- wysypka na ciele, tzw. polimorficzna, czyli mogąca wyglądać inaczej w zależności od przebiegu choroby: plamista, grudkowa, od drobnych plamek aż do rozlanych plackowatych wykwitów skórnych
PIMS może dawać również inne objawy i powodować wieloukładowy stan zapalny.
Na co jeszcze zwracać uwagę i czym grozi PIMS (powikłania). Zobacz więcej informacji >>>(kliknij strzałkę przy zdjęciu lub przesuń zdjęcie gestem)
Więcej informacji w dalszej części galerii.

Tak może zaczynać się PIMS
Zespół pocovidowy w początkowej bezobjawowej fazie może powodować osłabienie organizmu. Dzieci mogą być zmęczone, osłabione, ospałe. Początkowy przebieg PIMS może również objawiać się bólami brzucha, biegunką, wymiotami - jego przebieg może być podobny do zakażenia rotawirusem. Kolejne objawy PIMS następują po kilku dniach od wyżej opisanych. PIMS może doprowadzić do zajęcia organów wewnętrznych. Zobacz, jakich w dalszej części galerii.
Czy można wykryć PIMS w badaniach? Zobacz więcej informacji >>>(kliknij strzałkę przy zdjęciu lub przesuń zdjęcie gestem)
Więcej informacji w dalszej części galerii.