https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żebyśmy liczniej poszli do urn wyborczych

Marek Nienartowicz
Dwudniowe głosowanie oraz głosowanie przez pełnomocnika - te zmiany mają zostać wprowadzone w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Dwudniowe głosowanie oraz głosowanie przez pełnomocnika - te zmiany mają zostać wprowadzone w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Wprowadzenie możliwości dwudniowego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego to realizacja postulatów zgłaszanych przez różne środowiska społeczne i instytucje. Zmierzają do podniesienia frekwencji w wyborach.

Doświadczenia wskazują, że wydłużenie głosowania w wyborach i referendum do dwóch dni podnosi frekwencję wyborczą co najmniej o kilka procent. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce była ona pięć lat temu wyjątkowo niska. Frekwencję ma też poprawić możliwość głosowania przez pełnomocnika. Taki system z sukcesem wprowadzono już w Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim mają z niego korzystać osoby niepełnosprawne oraz w wieku powyżej 75. roku życia. Możliwość głosowania przez pełnomocnika wzmacnia również zasadę powszechności wyborów.

<!** reklama>Mówiąc fachowo, rozwiązanie takie oparte jest na cywilnoprawnej konstrukcji pełnomocnictwa. Tym samym dla swej skuteczności wymaga określonego w przepisach prawa szczegółowego pełnomocnictwa.

Akt pełnomocnictwa będzie sporządzany na wniosek wyborcy wniesiony do wójta, burmistrza lub prezydenta najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów. Wniosek powinien zawierać: nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo, a także wyraźne oznaczenie wyborów, których ono dotyczy. Będzie musiał być przedłożony przez osobę udzielającą pełnomocnictwa lub przez osobę, na rzecz której ma być ono udzielone.

Do wniosku trzeba będzie dołączyć kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa, pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem, zawierającą jej nazwisko i imię (imiona) oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem - w przypadku gdy osoba ta nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

Nowelizacja ordynacji do Parlamentu Europejskiego umożliwia też wspólne przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego wraz z eurowyborami.

Warto wiedzieć

  • Nowelizacja ordynacji do Parlamentu Europejskiego wejdzie w życie, jeśli zaakceptuje ją prezydent RP Lech Kaczyński.
  • Być może trafi do Trybunału Konstytucyjnego.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski