
Gdy mieszkanie komunalne staje się za drogie
Utrata pracy, choroba, wypadek, śmierć bliskiej osoby – przyczyn pogorszenia sytuacji finansowej może być wiele. Najemca lokalu komunalnego, który ma problem z zapłaceniem czynszu, może na szczęście skorzystać z kilku skutecznych rozwiązań. Poznasz je na kolejnych zdjęciach.

1. Sprawdź, czy podwyżka była sprawiedliwa
Zobacz atrakcyjne mieszkania do wynajęcia na stronie lub w aplikacji Gratki
Jeśli przyczyną kłopotów jest duża podwyżka czynszu, upewnij się czy gmina nie złamała prawa. Podwyżka może nastąpić nie częściej niż co pół roku (nie dotyczy opłat niezależnych od właściciela, np. za wodę) i powinna być ogłaszana z 3-miesięcznym wyprzedzeniem, zawsze na piśmie. Podwyżka ogłoszona ustnie jest nieważna.

Zobacz atrakcyjne mieszkania do wynajęcia na stronie lub w aplikacji Gratki
Jeśli masz dowód, że gmina naruszyła przepisy, możesz zaskarżyć podwyżkę czynszu w sądzie. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy będziesz płacić czynsz w dotychczasowej wysokości. Możesz też po prostu odmówić zaakceptowania podwyżki, ale wtedy licz się z rozwiązaniem umowy i eksmisją.

2. Wnioskuj o dodatek mieszkaniowy
Zobacz atrakcyjne mieszkania do wynajęcia na stronie lub w aplikacji Gratki
Jeśli średni miesięczny dochód mieszkającego samotnie lokatora nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej dopuszczalnej emerytury (czyli obecnie 1925 zł), może on otrzymać dopłatę – dodatek mieszkaniowy. Jeśli w gospodarstwie domowym jest więcej osób, dochód nie może przekraczać 125 proc. najniższej emerytury (obecnie 1375 zł).