Zbigniew Buczkowski dorastał obok wytwórni filmowej przy ulicy Chełmskiej, gdzie już w wieku 10 lat zadebiutował jako statysta dzięki sąsiadce, która pracowała jako statystka. W młodości trenował boks w klubie Legia Warszawa i ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Warszawie.
Aktorem został przez przypadek, ale pokazał talent i klasę
Przypadek popchnął go w stronę kariery aktorskiej, gdy reżyser Andrzej Kondratiuk zatrudnił go do roli w filmie "Dziewczyny do wzięcia". Fascynacja aktorstwem sprawiła, że zdecydował się poświęcić się sztuce.
W krótkim czasie zdobył ogromną popularność, występując w licznych produkcjach filmowych i serialach. Znany jest przede wszystkim z ról cwaniaczków i kombinatorów. W latach 1983–1985 pracował jako aktor Teatru Komedii w Warszawie, a egzamin kończący szkołę aktorską zdał eksternistycznie w 1986 roku.
Niemal każda rola Zbigniewa Buszkowskiego zapada w pamięć
Zbigniew Buczkowski zagrał mnóstwo ról - i każda z nich jest bardzo charakterystyczna, ale największą popularność zdobył dzięki rolom w serialach telewizyjnych. Widzowie zapamiętali go jako Henryka Lermaszewskiego w "Domu", Wiesława Graczyka w "Graczykach" czy Zbyszka Pyciakowskiego w "Świętej wojnie". Poza aktorstwem, artysta nagrał album studyjny pt. "Koło kina" w 2011 roku, zawierający kompozycje Andrzeja Rutkowskiego do słów Jacka Cygana i Marka Gaszyńskiego.
Od 1981 roku Buczkowski jest żonaty z Jolantą. Para ma dwoje dzieci – córkę Hannę (ur. 1982) i syna Michała (ur. 1984). Artysta obecnie mieszka w Piasecznie.
Przez lata Zbigniew Buczkowski zdobył uznanie widzów, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego ekranu.
