Kazimierz Fiut
Podium K4 na 500 m
Podium K4 na 500 m Nadesłane
Reprezentanci bydgoskiego Zawiszy zdobyli grad medali w kajakowych mistrzostwach Polski seniorów rozegranych na torze regatowym w Brdyujściu. Na podium stanęli też przedstawiciele UKS Kopernik.

Zawiszanie aż 14-krotnie meldowali się na podium zdobywając 7 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe medale. Osiem krążków, w tym 4 złote, 2 srebrne i 2 brązowe wywalczyły kajakarki Macieja Juhnke, zaś pozostałe sześć, w tym 3 złote, 2 srebrne i brązowy były udziałem kanadyjkarek i kanadyjkarzy prowadzonych przez Pawła Baraszkiewicza.

Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja kajakarek w jedynkach na dystansie 200 i 500 m. W sprincie najlepszą okazała się medalistka olimpijska Marta Walczykiewicz przed Heleną Wiśniewską (Zawisza) i Anną Puławską. Czwarta była Dominika Putto, a piąta kolejna kajakarka Zawiszy Katarzyna Kołodziejczyk. Na olimpijskim dystansie 500 m triumfowała Dominika Putto przed Karoliną Naja i Heleną Wiśniewską, Puławską, Martyną Klatt, Justyną Iskrzycką i Kołodziejczyk. W dwójkach: Kołodziejczyk z Putto zdobyły mistrzowski tytuł w sprincie na 200 m, zaś wicemistrzowski na 1000 m, a na 500 m po złoto sięgnęły Sandra Ostrowska z Wiśniewską. O mocy bydgoskich kajakarek może świadczyć ich występ w czwórkach na 500 m. Pierwsza linię mety minęła osada w składzie: Ostrowska, Wiśniewska, Kołodziejczyk, Putto, zaś trzecia druga czwórka Zawiszy: Martyna Szkodzińska, Julia Górska, Alicja Nowicka, Zofia Korpalska. Górska w K1 1000 m była 4.

- Zwycięstwem na 500 m Dominika Putto zagwarantowała sobie start na tym dystansie w mistrzostwach świata w Kanadzie – zdradził Maciej Juhnke, jej trener klubowy, a zarazem kadry młodzieżowej. – Z kolei dobry występ Julii Górskiej na 500 i 1000 m, gdzie była wyraźnie lepsza od Weroniki Marczewskiej przekonał mnie by dołączyć ją do kadry przygotowującej się do młodzieżowych mistrzostw świata w węgierskim Szeged - dodał.

W rywalizacji kanadyjkarek Amelia Braun sięgnęła po złoty medal w jedynce na 5000 m, zaś w sprinterskim mikście wraz z Normanem Zezułą zameldowali się na mecie na trzeciej pozycji. Zezuła razem Juliuszem Kitewskim zdobył jeszcze złoty medal w dwójce na 500 m, w jedynce na 500 m sięgnął po srebro zaś w sprincie był 4. Dwa medale: złoty na 1000 m i srebrny na 500 m zdobyły kanadyjkowe czwórki płynące w składzie: Juliusz Kitewski, Damian Sadowski, Krystian Krzyżanowski, Kamil Pandel.

O sporą niespodziankę w K2 1000 m postarały się kajakarki UKS Kopernik Bydgoszcz Martyna Jaskólska – Weronika Marczewska, które pokonały utytułowane zawiszanki Katarzynę Kołodziejczyk i Dominikę Putto. Brązowy medal wywalczył natomiast w K1 5000 m Paweł Janyska, któremu w jedynce na 1000 m do brązowego medalu zabrakło 0,9 sekundy. Trenerem obu osad jest Wiesław Rakowski.

Dwukrotnie blisko podium był kanadyjkarz Astorii Adrian Kłos zajmując zarówno w C1 1000 m, jak i w C2 1000 m z Jakubem Forcem czwartą lokatę.

W klasyfikacji medalowej zwyciężył AZS AWF Poznań - 18 (7-7-4) przed Zawiszą - 14 (7-4-3) i AZS AWF Gorzów - 6 (4-/-2).