
Osoby bez pracy mogą uzyskać status osoby bezrobotnej. Uprawnia on m.in. do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Aby otrzymać świadczenie, trzeba jednak spełnić odpowiednie kryteria związane z wiekiem, dochodami, ubezpieczeniem, świadczeniami społecznymi i okresem zatrudnienia.
Zobacz, czy masz szansę na zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych a okres zatrudnienia
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobom, które w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień rejestracji w urzędzie pracy przepracowały łącznie minimum 365 dni, zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy i nie otrzymały propozycji odpowiedniej dla nich pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Zasiłek dla bezrobotnych a wiek bezrobotnego
Bezrobotnym może zostać osoba pełnoletnia, która nie osiągnęła wieku emerytalnego. W Polsce zasiłek dla bezrobotnych mogą pobierać kobiety między 18. a 60. rokiem życia oraz mężczyźni między 18. a 65. rokiem życia.

Zasiłek dla bezrobotnych a obywatelstwo
O status osoby bezrobotnej mogą starać się obywatele Polski oraz cudzoziemcy, którzy są członkami ich rodziny, przebywają w Polsce i uzyskali zezwolenie na pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego UE, jak również członkowie rodziny ubiegający się o jedno z wymienionych zezwoleń, którzy mają zezwolenie na pobyt czasowy i odpowiedni stempel w dokumencie podróży
Status osoby bezrobotnej w Polsce mogą również nabyć obywatele państw UE i EOG oraz ich osobom towarzyszącym (członkom rodziny), obywatelom Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii oraz ich osobom towarzyszącym (członkom rodziny), a także wybranym cudzoziemcom z innych grup.