https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZAPYTAJ LEKARZA | Jak bardzo arytmia serca może być niebezpieczna? Czy można ją całkowicie wyleczyć?

PG
Doktor nauk medycznych Hubert Konstantynowicz, specjalista kardiologii.
Doktor nauk medycznych Hubert Konstantynowicz, specjalista kardiologii. archiwum
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: [email protected]

Jak bardzo arytmia serca może być niebezpieczna? - pyta pan Józef z Buska-Zdroju.

Doktor Hubert Konstantynowicz radzi: Migotanie przedsionków, jedna z najczęstszych arytmii, występująca u około 50 procent ludzi po 80 roku życia, ale także samoistnie u osób młodszych, to bardzo groźna arytmia, która w postaci utrwalonej, ale też napadowej powoduje powstawanie skrzeplin w sercu. Dostanie się skrzepliny do mózgu jest częstą przyczyną udaru. Aby zapobiegać udarom, należy stosować stałe leczenie przeciwkrzepliwe. Groźne są także arytmie w przebiegu zaawansowanych chorób serca i przebiegające z objawami niedokrwienia mózgu z powodu za szybkiej pracy serca, na przykład częstoskurcz nadkomorowy czy komorowy. Na drugim biegunie są arytmie łagodne, wykrywane przypadkowo w EKG, na przykład pojedyncze pobudzenia dodatkowe nadkomorowe czy nawet komorowe, które jeżeli są dobrze tolerowane, to nie wymagają leczenia, nawet w ilości do 2000 pobudzeń na dobę.

Czy arytmie można całkowicie wyleczyć? - pyta pan Jerzy z Kielc?

Doktor Hubert Konstantynowicz radzi: Podstawą leczenia jest usunięcie przyczyn arytmii, jeżeli jest to możliwe. Leczymy więc niedokrwienie serca, nadciśnienie, niewydolność krążenia, zaburzenia elektrolitowe, choroby tarczycy, a także infekcje. Jeżeli usunięcie przyczyny nie jest możliwe, a rodzaj arytmii i jej zaawansowanie są groźne dla pacjenta, to leczenia wymaga sama arytmia. Tu mamy do dyspozycji farmakoterapię oraz wiele nowych metod elektroterapii.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pacjent
Przerażające jest to że nikt nie dba o nasze zdrowie . Firmy farmaceutyczne dbają o swoje interesy i wtykają lekarzom ? a Ci z kolei za bonusy wtykaja pacjentom bez względu na to czy im pomoże czy zaszkodzi? Tak ma wygladac leczenie ? Tak pacjent za swoje pieniądze moze czuć się bezpiecznie ?
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski