Prymulka czyli pierwiosnek
Prymulki (Primula) zwane są również pierwiosnkami, czy kluczykami. Jak wskazuje nazwa – są one zwiastunem wiosny. Większość odmian kwitnie od marca do maja, choć np. pierwiosnek japoński i Beesa – dopiero latem. Prymulki to niewielkie, ale bardzo urokliwe rośliny wyróżniające się bajecznie kolorowymi kwiatami – mogą mieć barwę czerwoną, niebieską, różową, białą, a do tego intensywnie żółty środek. Do tego dochodzą ciemnozielone, duże liście stanowiące idealną oprawę dla kwiatów.
Prymulka – jak uprawiać pierwiosnki?
Pielęgnacja prymulek nie jest skomplikowana, co więcej – można ją z powodzeniem uprawiać zarówno w domu (w doniczce), jak i w ogrodzie.
- Stanowisko: pierwiosnki lubią zacienione, chłodne stanowiska, dobrze rosną też w półcieniu. Zdecydowanie nie można ich sadzić na miejscach mocno nasłonecznionych, bo szybko uschną. Dobrym stanowiskiem będzie miejsce pod drzewami i krzewami, czy przy oczku wodnym, natomiast w domu przy oknach od strony północnej czy wschodniej.
- Gleba: prymulki lubią ziemię żyzną, bogatą w składniki odżywcze, gliniasta, wilgotna.
- Podlewanie: pierwiosnki dobrze rosną na wilgotnej glebie, w związku z tym należy je regularnie nawadniać – nie rzadziej niż co kilka dni.
- Choroby i szkodniki: prymulki może atakować szara pleśń, mszyce, ślimaki i przędziorki. Warto zatem regularnie sprawdzać stan rośliny oraz stosować profilaktyczne opryski.
- Zimowanie: wieloletnie prymulki uprawiane w ogrodzie warto zabezpieczyć agrowłókniną, korą lub igliwiem, by ochronić je przed mrozem.
- Nawożenie: prymulki można nawozić wieloskładnikowym nawozem mineralnym, kompostem, czy preparatem do roślin kwitnących. Odpowiedni czas to wiosna, a zabieg warto powtarzać raz na dwa tygodnie.
Prymulka tricki które warto znać
Drobne rzeczy mają ogromne znaczenie – przynajmniej w kwestii prymulki. Od nich zależy czy pierwiosnek będzie bujnie i długi kwitł, czy szybko zwiędnie. W naszej galerii znajdziesz trzy najważniejsze informacje, o których nie można zapominać w kontekście uprawy prymulek.
