Województwo kujawsko-pomorskie jest zbyt duże, by zawsze móc wyruszyć w trasę rowerową bezpośrednio ze swojej miejscowości. Dlatego polecamy połączyć dwa środki lokomocji - rower i pociąg. Z powyższego filmu dowiecie się jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić rower.
Szlak rowerowy liczący ok. 70 kilometrów, bogaty w interesujące zabytki oraz naturalne piękno wyjątkowej okolicy zachwyca nawet najbardziej wybrednych turystów.
Swoją przygodę zaczynamy w Nakle nad Notecią, w miasteczku, które jest częścią Krajny o czym świadczy chociażby zlokalizowane tutaj Muzeum Ziemi Krajeńskiej mieszczące się w XIX-wiecznym spichlerzu.
Po zwiedzeniu muzeum warto wybrać się nad nową przystań, która tętni życiem. Można tu bezpiecznie przycumować jacht, skorzystać z pokoi gościnnych, czy wypożyczyć kajak lub rower wodny.
Ruszając w dalszą drogę, po zwiedzeniu urokliwego Nakła, jedziemy wzdłuż południowej krawędzi doliny rzeki, a później przez szubińskie lasy. Następnie docieramy do Kowalewka Folwarku w którym znajduje się nieczynny młyn wodny z XIX wieku. Zabytek jest własnością prywatną, jednak warto zwrócić na niego uwagę podążając szlakiem rowerowym.
Na odcinku od Ludwikowa do Mieczkowa musimy pożegnać się z utwardzoną nawierzchnią. W takiej sytuacji warto mieć przy sobie telefon z włączoną nawigacją, aby nie pomylić przebiegu trasy.
Kolejnym przystankiem naszego szlaku jest Smogulecka Wieś. Zjeżdżając z trasy dwa kilometry możemy odwiedzić województwo Wielkopolskie goszcząc w sąsiedniej miejscowości o podobnej nazwie - Smogulec.
Decydując się na zboczenie z kursu czeka nas nie lada atrakcja, w wielkopolskiej wsi mieści się kościół przypominający katedrę wawelską. Na turystach wielkie wrażenie robi wieża przypominająca tę srebrnych dzwonów oraz kaplica podobna do zygmuntowskiej. Co ciekawe kościół ma aż dwie patronki – św. Katarzynę i bł. Marię Karłowską.
Wracając do Smoguleckiej Wsi natkniemy się na drogowskazy wskazujące, by zmierzając do Kcyni jechać prosto. Polecamy jednak podążać zgodnie z zielonym szlakiem, który prowadzi trochę dookoła, przez wieś Gromadno – spokojniejszą, a zarazem piękniejszą trasą. W rzeczonej miejscowości znajduje się kamień naprawę okazałych rozmiarów przy którym warto sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Następnie dojeżdżamy do głównego celu naszej wycieczki, na Pałuki, do Kcyni. Już z oddali można dostrzec trzy górujące punkty nad miastem. Jeden z nich to wieża ciśnień. Dwie pozostałe należą do pokarmelickiego klasztoru. Przy kościele znajduje się kalwaria z malowidłami z XVII wieku, którą również warto odwiedzić.
Zwiedzający Kcynię często wybierają się do pobliskiego Turzyna, którego dumą jest Muzeum Przyrody i Łowiectwa. Mieści się ono w zabytkowym folwarku. Odwiedzających czeka swoiste spotkanie z przyrodą oraz tradycją i kulturą łowiecką.
Wracając na szlak czeka nas ostatni odcinek rowerowej przygody - powrót do Nakła nad Notecią. Zmęczeni podróżnicy wybierający jazdę na skróty drogą 241, przez Szczepice muszą mieć na uwadze, że to bardzo ruchliwa trasa. Przemierzając piękne rowerowe szlaki należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu oraz przestrzeganiu standardów bezpieczeństwa.
Sponsorem akcji są:
Polregio
PESA
Prox
Powiat Nakielski
Gmina Krynica
Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej