Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapłacimy o dwa procent więcej

Renata Napierkowska
Średnio o dwa procent w stosunku do roku 2013 wzrosną podatki w naszej gminie w przyszłym roku. Gmina przez obniżenie stawki podatku rolnego straciła milion złotych dotacji.

Średnio o dwa procent w stosunku do roku 2013 wzrosną podatki w naszej gminie w przyszłym roku. Gmina przez obniżenie stawki podatku rolnego straciła milion złotych dotacji.

Choć w przyszłym roku opłaty mieszkańców nieco wzrosną, jednak będą to zmiany kosmetyczne. Radni podwyższyli podatki o kwoty oscylujące w przedziale od 1 do 50 groszy. Najbardziej wzrósł podatek rolny, jednak i tak cena skupu żyta ogłoszona przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, która stanowi podstawę obliczania podatku rolnego, została w gminie Gniewkowo obniżona.

- Prezes GUS ogłosił, że cena skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy 2014 wynosi 69,28 złotych za decytonę. Przyjmując tę cenę żyta, podatek rolny wzrósłby o 58 procent w stosunku do roku 2013. W przypadku nie podjęcia niniejszej uchwały stawka podatku rolnego na 2014 rok wynosiłaby 173,20 złotych za hektar przeliczeniowy dla gruntów gospodarstw rolnych oraz 346, 40 złotych z hektara fizycznego dla pozostałych gruntów sklasyfikowanych na użytkach rolnych - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Rada obniżyła do 23,28 złotych cenę skupu żyta przyjętą do obliczania podatku rolnego. Oznacza to, że gospodarze zapłacą od hektara przeliczeniowego 115 złotych podatku i 230 złotych z hektara fizycznego dla pozostałych gruntów sklasyfikowanych na użytkach rolnych, niewchodzących w skład gospodarstw.

- Wzrost podatków, który wprowadziliśmy, jest poniżej inflacji. Ten wzrost został też już uwzględniony w projekcie budżetu na przyszły rok. Podatek rolny wzrósł, jednak i tak obniżamy go w stosunku do górnej kwoty, którą proponuje minister finansów. Skutek jest taki, że przez tę obniżkę minister nas karze, obcinając nam subwencję ogólną o milion złotych - mówi burmistrz Adam Roszak. <!** reklama>

Niewielkie zmiany, średnio o dwa procent, wprowadzone zostały w przypadku pozostałych opłat. Za ustaleniem takich stawek radni głosowali niemal jednogłośnie.

  • Podatek od nieruchomości od gruntów: 0,89 zł/mkw. - związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej; 4,56 zł od ha powierzchni pod jeziorami.
  • Podatek od budynków: 0,72 zł/mkw. od mieszkalnych; 23 zł/mkw. od zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej; od budowli - 2 procent ich wartości.

  • Podatek transportowy: od samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 do 5,5 tony - 577 zł; powyżej 5,5 do 9 ton - 1001 zł; powyżej 9 i poniżej 12 ton - 1330 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!