Liczący 650 lat zamek w Świeciu jest kolejną propozycją w plebiscycie „Siedem cudów powiatu świeckiego”. Trudno, aby było inaczej - to najbardziej znany obiekt w mieście.
<!** Image 2 align=right alt="Image 63675" sub="Wybudowana w połowie XIV wieku warownia, to największy zabytek Świecia. /Fot. Marek Wojciekiewicz">Zamek wytypowali Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego oraz Przemysław Krzyżanowski, kierownik Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej. - Na szczególną uwagę zasługuje wieża zachodnia - mówi Przemysław Krzyżanowski. - To jedyna ocalała wieża z czterech tu kiedyś istniejących. Co ciekawe, 34-metrowa cylindryczna budowla jest kilkadziesiąt centymetrów odchylona od pionu - dodaje.
Zbudowany przez Krzyżaków zamek jest wielką atrakcją turystyczną. Kiedyś był zaniedbany, ale w ostatnich latach znów zaczął tętnić życiem. Odbywa się tu wiele ciekawych imprez kulturalnych. W tym miesiącu na zamku zorganizowano 24 edycję Maratonu Piosenki Osobistej „Nocne Śpiewanie’’. W zamkowych murach popłynęły dźwięki nastrojowych ballad tegorocznych gwiazd tej imprezy, legendarnej „Wolnej Grupy Bukowina” i znanej aktorki Katarzyny Groniec. Jednak świecki zabytek powinien tętnić życiem przez cały rok, podobnie, jak zamek w Gniewie. Do tego potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, restauracja, hotel, miejsca parkingowe. Rozstrzygnięto już konkurs na wstępny projekt odbudowy północnego skrzydła zamku. To początek starań o pozyskanie unijnych pieniędzy na rewitalizację średniowiecznej warowni. Inwestycja rozłożona będzie na kilka lat. Jeżeli udałoby się pozyskać fundusze, to prace mogłyby ruszyć już w 2008 roku.
<!** Image 3 align=right alt="Image 63675" sub="Ze szczytu zachodniej wieży rozciąga się wspaniały widok na miasto. To nie lada atrakcja dla turystów, którzy odwiedzają miasto. /Fot. Marek Wojciekiewicz">Dwa lata temu na zamku w Świeciu prowadzono badania archeologiczne. Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkopali na zamkowym dziedzińcu prostokątną cembrowinę z drewnianych bali. Znaleziono też wiele drobnych przedmiotów mających dla naukowców wartość poznawczą: kafle piecowe, obsadkę z kości z metalową stalówką, monety i płytki posadzkowe. Monety pomagają precyzyjnie ustalić okres pochodzenia poszczególnych warstw ziemi przykrywającej fundamenty. Duże emocje wzbudziły odnalezione elementy ceramiki. Wstępnie można założyć, że pochodzą z XII wieku, czyli z okresu, kiedy zamek jeszcze nie istniał. Być może są to ślady grodziska z wczesnego średniowiecza.