Problem zalewanych bulwarów nad Brdą nie jest nowy. Właściwie co roku, gdy poziom wody w rzece się podnosi, ten sam odcinek trasy jest trudny do pokonania. Czasem z trudem da się go obejść, innym razem woda wylewa tak, że nie ma szans na przejście przez bulwary suchą stopą. Pod koniec lipca na dwóch odcinkach między mostem Pomorskim a kładką Esperanto wody było na tyle dużo, że większość spacerowiczów i rowerzystów wybierało przejście lub objazd wzdłuż ul. Jagiellońskiej.
– A bulwary zalane koło Media Markt zmotywowały kogoś do zadziałania. I są palety. Super! Wielkie podziękowania. Ujawni się ekipa? Wody w rzece aktualnie bardzo dużo – czytamy wpis z 6 sierpnia na profilu Bartodziejskie Bulwary Brdy.
Pomysłodawca się nie ujawnił, ale nowe przejście się przyjęło. Teraz poziom wody nieco się obniżył, choć dalej na trasie pozostaje dużo błota. Prawdopodobnie to ostatni rok, gdy trzeba postawić na prowizoryczne rozwiązanie. Na początku roku miasto podpisało umowę na rewitalizację odcinka bulwarów i nabrzeża nad Brdą od ul. Krakowskiej do ul. Żabiej (za mostem Pomorskim). Wykonawcą inwestycji będzie firma Strabag, która wyceniła ją na 35 mln zł (do przetargu dołączono rewitalizację wyspy św. Barbary) i zobowiązała się udzielić 7-letniej gwarancji.
Zakres robót obejmuje m.in.:
- prace agrotechniczne i aranżację terenów zielonych,
- przebudowę nabrzeża,
- wymianę nawierzchni istniejących ścieżek dla pieszych,
- budowę asfaltowej drogi rowerowej, a także nowych odcinków ścieżek pieszo-rowerowych zwiększających dostępność bulwaru od strony ul. Jagiellońskiej,
- montaż nowoczesnego oświetlenia,
- wyposażenie bulwaru w elementy małej architektury.
- powstanie na wybranych odcinkach miejsca do cumowania łodzi czy tarasów widokowych.
Całość ma zająć ok. 30 miesięcy od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że efekt końcowy powinien być widoczny mniej więcej w połowie 2026 roku. Przetarg ogłoszono w formule projektuj i buduj. Aktualnie trwa przygotowywanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Po uzyskaniu niezbędnych decyzji, wykonawca będzie mógł przystąpić do wykonania robót przygotowawczych i realizacji prac hydrotechnicznych polegających na umocnieniu nabrzeża. Następnie rozpoczną się pozostałe roboty budowlane związane z zagospodarowaniem terenu bulwarów Brdy. Biorąc pod uwagę końcowy termin inwestycji, można założyć, że prace na miejscu ruszą w przyszłym roku.
Kolejny odcinek bulwarów w planie
Do 3 września można składać oferty w postępowaniu dotyczącym rewitalizacji bulwarów i nabrzeży na lewym brzegu Brdy na odcinku od Żabiej do mostu Kazimierza Wielkiego. Na wykonanie zadania – przygotowanie projektu i budowę – wybrany wykonawca, z którym zostanie podpisana umowa, będzie miał 30 miesięcy.
