https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedzielę. Trybunał Konstytucyjny wydał ważne orzeczenie. Przepisy zostały uznane za konstytucyjne

Aleksandra Kiełczykowska
Zakaz handlu w niedzielę. Trybunał Konstytucyjny wydał ważne orzeczenie. Przepisy zostały uznane za konstytucyjne
Zakaz handlu w niedzielę. Trybunał Konstytucyjny wydał ważne orzeczenie. Przepisy zostały uznane za konstytucyjne fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Trybunał Konstytucyjny wydał we wtorek orzeczenie mówiące o tym, że przepisy wprowadzające zakaz handlu w niedzielę są konstytucyjne. TK rozpatrywał wniosek Konfederacji Lewiatan, który organizacja złożyła w 2018 roku zaskarżając cztery przepisy.

We wtorek Trybunał konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedzielę i święta. Dwa zaskarżone przepisy zostały uznane za konstytucyjne, a pozostała część została umorzona.

Orzekało pięcioro sędziów pod przewodnictwem Jarosława Wyrembaka. Sprawozdawcą sprawy był sędzia Justyn Piskorski. Natomiast w składzie byli jeszcze prezeskaTK Julia Przyłębska oraz sędziowie Zbigniew Jędrzejewski i Andrzej Zielonacki.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę i święta weszła w życie w marcu 2018 roku. Przewiduje katalog 32 wyłączeń, między innymi nie obejmuje działalności pocztowej, cukierni czy sklepów z prasą.

Wniosek w sprawie ograniczenia handlu już w 2018 roku złożyła Konfederacja Lewiatan. Dotyczył czterech przepisów, jednak kluczowym był artykuł mówiący, że "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane".

Wnioskodawcy zaznaczyli, że regulacja ta „nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy”. Powodem braku spełnienia kryteriów regulacji według wnioskodawców jest fakt, że „wywołuje skutki, które nie dają się pogodzić z obrazem demokratycznego państwa prawa, czyli prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze, a także wywołuje skutek dyskryminacyjny, tworząc grupę uprzywilejowanych pracodawców i pracowników".

Lewiatan zaskarżył także kolejny z przepisów ustawy, który według organizacji „różnicuje pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni”. Chodzi o wyłączenia od ustawy jak właśnie działalność pocztowa.

"Skutkiem tej regulacji jest powstanie grupy pracowników oraz pracodawców, których nie dotkną ujemne konsekwencje wejścia w życie ustawy, z utratą pracy, przychodów lub koniecznością zapłaty odpraw włącznie" – oceniono we wniosku.

Trzecim przepisem, który został zaskarżony jest ten, który mówi, że wykonywanie pracy w niedzielę i święta trwa od godziny 24 w sobotę do 24 w niedzielę. Natomiast w kodeksie pracy „niedziela i święto trwają między godziną 6 w tym dniu, a godziną 5 w następnym dniu”. Tym samym następuje sprzeczność.

Ostatni przepis dotyczył vacatio legis, które trwało jedynie 23 dni.

Niedziele handlowe w 2021 roku:

  • 31 stycznia;
  • 28 marca;
  • 25 kwietnia;
  • 27 czerwca;
  • 29 sierpnia;
  • 12 grudnia;
  • 19 grudnia.
Zagrożenie:W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium w maku. Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego spożycie produktu o podanym numerze partii może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów.Szczegóły dotyczące produktu:Produkt: MAK, 500 g, marki KRESTONumer partii: L250281V123Data minimalnej trwałości: 31/01/2026Zapakowano przez: VOG Polska Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 8, 96-100 Skierniewice Działania podjęte przez przedsiębiorcę i organy urzędowej kontroli:Firma VOG Polska Sp. z o.o. wdrożyła procedurę wycofania z obrotu handlowego wyżej wskazanego produktu.Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy współpracy z firmą VOG Polska Sp. z o. o. monitorują proces wycofania kwestionowanego produktu.Zalecenia dla konsumentów:Nie należy spożywać partii produktu określonej w tym komunikacie.

Uważajcie na makowiec w te święta! Alkaloidy opium w maku! W...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rafal Szczekocki
Tym gadom pokno OPCjoc z pesi kasę dze jest wolność człowieka wdać jom lamnje rzond
K
Kazik S
27 lipca, 19:53, Gość:

Władza Ludowa ani kroku w tył ,zakazy i nakazy ,a w nagrodę Disko Polo w TVP2

w uni pozamykaNE A TE kur... z lewiatana to z rosji?czy z pelo mafii zlodziejskiej?

G
Gość
27 lipca, 17:59, Gość:

Narod chce pracowac,w nocy,swieta,niedziele po co mu zabraniac.A na koniec pracujacy wyjada nogami do przodu i na cmentarzu kawalerka 2na 1m.

Nie naród tylko cwaniaczki, nie wierzysz ?

Zapytaj o dyrektora jakiegoś marketu w pracującą niedzielę, nawet w ten dzień ich nie ma.

G
Gość
Władza Ludowa ani kroku w tył ,zakazy i nakazy ,a w nagrodę Disko Polo w TVP2
G
Gość
Narod chce pracowac,w nocy,swieta,niedziele po co mu zabraniac.A na koniec pracujacy wyjada nogami do przodu i na cmentarzu kawalerka 2na 1m.
G
Gość
I am making 10,000 Dollars at home own laptop. Just do work online for 2 to 4 hours properly. so I make my family happy and u can do Check out what I do… …… https://bit.ly/3zEilDW
A
Antytusk
27 lipca, 13:08, Gość:

Prywatna kuchta Kaczaffiego :)

A co robili chłopcy od Donalidnio? Charatali w gałę a państwo było teoretyczne.

G
Gość
Prywatna kuchta Kaczaffiego :)
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski