
Przymiotniki piszemy małą literą
Niemal każdy z nas wie, że przymiotniki zapisuje się małą literą. Problem może wystąpić dopiero w wyrazach takich jak, np. bożonarodzeniowy, mickiewiczowski czy szekspirowski. Ze względu na Boże Narodzenia, Mickiewicza i Szekspira chciałoby się powyższe wyrazy zapisać dużą literą.
Ciekawym przykładem jest "Tragedia Szekspirowska". W taki sposób zapiszemy to sformułowanie, gdy mamy na myśli utwór napisany przez Szekspira. W momencie, gdy zapiszemy "tragedia szekspirowska" będzie chodziło o każdy utwór napisany w takim stylu. Można się w tym pogubić!

Nazwy tytułów naukowych i zawodowych piszemy małą literą, chyba że...
Zasadniczo powinniśmy pisać: dyrektor, prezydent, minister, profesor, doktor itd. Wszystkie tytuły naukowe i zawodowe rozpoczynają się małą literą. Chyba że zapis ten występuje w aktach prawnych (np. Prezes rady Ministrów).
Dużą literę można także stosować, gdy mamy na myśli konkretną osobę, a jego tytuł występuje w pełnym brzmieniu (np. Wczoraj Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał ten dokument). Warto przywołać w tym miejscu także zasadę, która pozwala na użycie dużej litery ze względów uczuciowych bądź by wyrazić szacunek. Warto więc napisać, np. "Szanowny Panie Profesorze".

Te wyrazy powinno się pisać małą czy dużą literą? Wiele osób ma problemy z pisownią.