https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zachodnia pierzeja powróci na Stary Rynek?

Tomasz Zieliński
Dariusz Bloch
W 75 lat od wyburzenia powraca temat zachodniej pierzei Starego Rynku. Nigdy nie było tak blisko decyzji o odbudowie.

Różne środowiska, zainteresowane przywróceniem Staremu Rynkowi jego historycznego kształtu, zostały zaproszone przez Rafała Bruskiego do dialogu. Do decyzji, czy i w jakiej formie odbudowywać brakującą część Starówki, jest już bliżej niż dalej.
[break]

Zachodnia pierzeja Starego Rynku zniknęła w 1940 roku. Bydgoska legenda, potwierdzana przez wielu świadków, jako powód rozbiórki podaje ślad „krwawej ręki”, pozostawiony na murze przez katowanego przez Niemców księdza Jana Jakubowskiego, wikariusza w farze.
Drugą przyczyną miała być chęć wybudowania przez okupantów nowego ratusza w duchu narodowego socjalizmu. Faktem jest, że Bydgoszcz straciła kościół pojezuicki pw. Ignacego Loyoli oraz cztery kamieniczki. W jednej z nich do 1939 mieściło się Muzeum Miejskie.

- Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy od lat stoi na stanowisku, że na rynek powinna powrócić stara zabytkowa zabudowa - przypomina Jerzy Derenda, prezes TMMB. - To miejsce nie może być miejscem hybrydowych eksperymentów architektonicznych i kulturowych.

- Polakom, bydgoszczanom, potrzebna jest historyczna satysfakcja, że jesteśmy u siebie - przypomina Roman Jasiakiewicz, dziś radny wojewódzki, były prezydent miasta i przewodniczący jego rady. - Powinno być to miejsce służące kulturze i instytucjom miejskim, ale i symbolicznie upamiętniające to, co stało się w Bydgoszczy w latach wojny.

Przypomnijmy, że sprawa odbudowy utraconej pierzei wróciła po 1989 roku. Skrystalizowała się przed pięcioma laty konkursem architektonicznym, który przynieść miał nowoczesne koncepcje dla Starego Rynku i jego ściany zachodniej. Konkursem, którego wyniki, delikatnie mówiąc, uznano za chybione.
- Stary Rynek jest świadectwem przeszłości miasta i nie należy wprowadzać współczesnych rozwiązań architektonicznych - głosi stanowisko bydgoskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Podobnie sądzi większość środowisk, z którymi rozmawiał prezydent podczas ostatniego spotkania.
Dziś możemy przyjąć, że największa wątpliwość dotycząca odbudowy pierzei, a więc kwestia powrotu kościoła pojezuickiego, została już wyjaśniona. Kościół nie jest zainteresowany powrotem świątyni na Starym Rynku, oddając miastu działkę. Tak więc: bryła tak, bez sakralnego wnętrza.

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Prokurator
Na ogony to Ty chodziłeś ! My chodziliśmy na schab z kapustą i na golonkę .
M
Man
Ile kutych stylowych ogrodzeń , latarni gazowych , poszło na złom to naprawdę trudno zliczyć . Na skalę masową odbywa się szaber stylowych pieców kaflowych , wykupywanych na kominki instalowane w rezydencjach. Podobno mamy instytucje konserwatorów zabytków , którzy powinni je zarejestrować i i czuwać nad ich zachowaniem.
b
beza
Kute ogrodzenie może zwrócą użytkownicy willi po matce Poli Negri. Jakoś p. Derenda nie dokopał się kto ukradł kute słoneczniki z ul Gdańskiej-Zamoyskiego. Ten temat polecam prokuraturze Bydgoszcz - Północ. Może są jeszcze prokuratorzy, którzy chodzili "Pod Pałę' na ogony w kapuście?
M
Maja
Ciekawe , że Toruń zrealizował olbrzymia w skali kirajowej inwestycję - most przez Wisłę i mokradła , a Bydgoszcz ma problemy z dokończeniem Trasy uniwersyteckiej i to w wersji minimalistycznej . Pierzeja zachodnia to świadectwo inercji zarządu miasta. Upłynęło 75 lat od jej wyburzenia. Koszty odbudowy to byłby może problem dla Łabiszyna , a nie Bydgoszczy . Już za koszty zorganizowania 2 konkursów odbudowano by połowę pierzei . Bydgoscy architekci są w stanie zaprojektować rekonstrukcję bez udziału warszawskich geniuszów .
k
kidawa
Pomnik moze byc ale w innej formie- zamiast tej bezksztaltnej bryly betonu czy czegos tam innego- nie wiem z czego ta statua wogle jest- moze z brazu? Zamiast tego wmurowac duza gustowna, droga eby bylo " na bogato" - spizowa tablice pamiatkowa w balustrade odbudowanej atrapy dawnego kosciola pojezuickiego z wieczna lampka gazowa- taka jaka sie kiedys palila przed Rzeznia Miejska na Jagiellonskiej. Swoja droga brak tez mi jest jakiegos malego pomnika na srodku Rynku- kiedys stal tu gustowny pomnik krola Frederyka Wielkiego, teraz nie moze on tu juz nigdy slusznie stac bo to byl zaciety wrog naszego Narodu, ale zamiast niego mozna by postawic podobny w formie pomnik np. Tadeusza Kosciuszki- tez koniecznie z elegancka kuta balustrada jaka mial tu kiedys Frederyk.
j
jac
Właśnie żeby było mniej smutne, to należy usunąć te wątpliwe ozdoby przeszłej epoki.
R
Rita
Zachodnia pierzeja powinna być już dawno odbudowana z kościołem z wieżami późnorenesansowymi sprzed 1848r. , z przeznaczeniem na muzeum historyczne .
J
Jolka
W starym stylu to p. Sowa odbudował ul. Jatki. Ja jeszcze pamiętam na tej ulicy wyroby z wikliny, zabawki drewniane. Dzisiaj mamy odbudowę... Podobnie z pierzeją. Może cofniemy się dalej- odbudujmy zamek bydgoski, studnię miejską, mennicę i drewniane pomosty zamiast chodników. Możemy jeszcze dalej - kurne chaty. Postęp cywilizacji oparty jest na zastępowaniu starego - nowym. Tylko w Bydgoszczy Prezydent z miłośnikami i starymi dewotkami chcą starego. Jedźcie do Biskupina. Bilet PKS w jedną stronę!
w
wybe
Kogo lub co by tu jeszcze zlikwidować w tym smutnym mieście?
t
twardopoziemiiiii
naprawdę nie mamy w mieście innych, WAŻNIEJSZYCH potrzeb??? a może kolejny szklany dom (jak od pana puchacza)?
albo faktycznie - usunąć pomnik ku pamięci pomordowanych ludzi i zrobić market
e
eVa
Bardzo dobrze, niech powróci.Nasze piękne miasto nich będzie jeszcze bardziej atrakcyjne.
B
BDG33
Daliby już sobie siana z tą pierzeją.
Lepiej wydać pieniądze na dokończenie Trasy Uniwersyteckiej, rozbudowę Kamiennej i Grunwaldzkiej, kładkę przez Brdę dla pieszych i rowerzystów, uliczki osiedlowe i inne niezbędne rozwiązania komunikacyjne.
Pilnej modernizacji wymaga też stadion żużlowy Polonii.
W Toruniu można zrobić nowoczesny stadion, a w Bydgoszczy nie?
j
jac
Jestem raczej konserwatywny w poglądach, ale pomnik jednak bym usunął. Nie jest żadną ozdobą, nie ma też znaczenia historycznego. Mało tego, jest podrzutkiem z Warszawy, tam go nie chcieli, a tu na siłę dopasowali.
j
jowitka
Jestem na 100 % tak! Musimy miec piekne historyczne fasady zeby " domknac" nasz Rynek po 70 latach wyrwy spowodowanej przez okrutne niemieckie wyburzenia.
p
pikuś
Temat odbudowy zachodniej strony Starego Rynku wraca, kiedy brakuje pomysłów w Ratuszu. Prezydent cienko przędzie, ma kiepskich doradców/ za grube pieniądze/ miejskie inicjatywy - ITS, trasa Uniwersytecka bez kładki dla pieszych i rowerów, spalarnia śmieci dofinansowywana dla Torunia, kiepskie ulice 9przetargi wygrywają nieudacznicy a odbioru dokonują gamonia z Kosiedowskim w składzie),. Budujcie sobie pomniki na Wiślanej a nie uszczęśliwiajcie mieszkańców chorymi wizjami. Potrzebne są ławki na ulicach, źródełka do picia w upały, budy dla bezdomnych kotów, schody ruchome na nowym dworcu PKP i co ?....Dupa. Takich mamy urzędasów bez świadomości potrzeb miasta. Ale.. pierzeja!!!!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski