Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy do remontu. Pieniędzy jest jednak mniej niż w latach ubiegłych

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Z udziałem środków publicznych w tym roku mają zostać wyremontowane tylko trzy kamienice w centrum miasta
Z udziałem środków publicznych w tym roku mają zostać wyremontowane tylko trzy kamienice w centrum miasta UMB
Właściciele trzech historycznych kamienic przy Gdańskiej, Śląskiej i Pomorskiej zlecą remonty elewacji. Całkowity koszt prac to 1,3 mln zł. Samorządowe fundusze trafią również na inne zabytkowe obiekty.

Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś

od 16 lat

W ramach Bydgoskiego Programu Wsparcia Renowacji Zabytków w tym roku odnowione zostaną raptem trzy kamienice w centrum miasta. Kwota dofinansowania to pół miliona złotych, a wartość wszystkich prac to 1,3 mln zł. Nowy wygląd zyskają budynki przy ulicy skrzyżowaniu ulic Pomorskiej 57 i Hetmańskiej 1, przy Gdańskiej 96 oraz Śląskiej 11.

To Cię może też zainteresować

To wynik naboru wniosków do miejskiego programu odnawiania zabytkowych budynków, który został przeprowadzony jeszcze wczesną wiosną. Ważnymi kryteriami były, między innymi wartość historyczna budynków, ich położenie oraz dodatkowe prace planowane przez inwestora. Ostateczną decyzję, co do wyboru kamienic przeznaczonych do remontów z udziałem pieniędzy publicznych podjęli radni miasta.

- Budynek u zbiegu Hetmańskiej i Pomorskiej wzniesiono na planie zbliżonym do litery "V" ze ściętym narożnikiem. Kamienica została wzniesiona według projektu Karla Bergnera w latach 1892-93 - informuje ratusz.

Miejski konserwator zabytków zaznacza, że parter budynku częściowo przebudowano w późniejszych latach na cele handlowe. Rozpoczęty remont ma przywrócić dawną estetykę wystroju. Kamienica jest - jak podkreśla UMB w komunikacie na temat renowacji - niezwykle ważna "ze względu na lokalizację przy jednej z ważniejszych ulic prowadzącej do dworca kolejowego. Poza tym uzupełni wcześniejsze remonty budynków flankujących skrzyżowanie ulic Świętojańskiej, Pomorskiej i Hetmańskiej od strony północnej i wschodniej."

Fasady rozciągniętych wzdłuż obu ulic skrzydeł budynku zdobią między innymi naczółki, gzymsy, konsole i płyciny wypełnione płaskorzeźbą. Część parterową podkreśla boniowanie. W oba skrzydła wkomponowano smukłe wejścia z ozdobną stolarką drzwiową. Prace przy remoncie już się rozpoczęły. Pochłoną około 550 tysięcy złotych. Miejska dotacja to 212 tysięcy.

Z kolei neorenesansowa kamienica przy ulicy Gdańskiej 96 to dzieło jednego z najbardziej utalentowanych bydgoskich architektów, Józefa Święcickiego. Wzniesiono ją w latach 1891-92. Wraz z sąsiednią kamienicą z nr 92 oba budynki tworzą zespół zabudowy, który mimo przesunięcia części budynków w głąb działki doskonale wypełniają pierzeję reprezentacyjnego traktu. Kamienicę wzniesiono na planie nieregularnego wieloboku. Północna część budynku do strony frontowej ma formę mocno wysuniętego ryzalitu.

"Elewacja zdobiona jest wieloma detalami. Ryzalit jest boniowany na wszystkich kondygnacjach, a pozostała część do wysokości parteru. Piętra rozdzielone są wydatnymi gzymsami, a pod okapem ryzalitu gzyms dekorują konsole. Płyciny wokół okien wypełniają płaskorzeźby oraz tralkowe pseudobalustrady" - informuje ratusz. W górnej części kamienicy warto również zwrócić uwagę na fryz oraz dekoracyjne rozety. Wartość konserwatorskiego remontu obejmującego remont elewacji frontowej i bocznej szacowana jest na 416 tysięcy złotych. Miejska dotacja to prawie 200 tysięcy.

Mniejsze dotacje

Trzecią z kamienic, które w tym roku czeka remont ze wsparciem miasta, jest ta usytuowana przy ul. Śląskiej 11. Budynek powstał około 1901 roku w duchu historyzmu z formami secesyjnymi. Wzniesiono go na planie zbliżonym do prostokąta. Od strony podwórza skrajne części zaakcentowano ryzalitami, w których umieszczono loggie. Liczy 4 kondygnacje i poddasze. Elewacja frontowa zdobiona jest boniowaniem do wysokości ślemion okien na I. piętrze. Wkomponowano w nią również gzymsy oraz płyciny dekorowane płaskorzeźbami z motywami roślinnymi.

Kwota dofinansowania remontów zabytków jest mniejsza, niż w poprzednich latach. To tylko jednak trzecia pieniędzy przeznaczonych na renowacje w 2021 roku. - Miasto zostało zmuszone do ograniczenia wydatków ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów oraz drastyczne podwyżki cen energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania szkół, przedszkoli oraz innych miejskich budynków - wyjaśnia prezydent Rafał Bruski.

W ubiegłym roku z udziałem miejskich dotacji wyremontowano: gmach UKW przy placu Kościeleckich, kamienicę przy ul. Świętojańskiej 15 i kolejne budynki przy al. Ossolińskich. Te ostatnie były kiedyś częścią zabudowań pierwszej wyższej bydgoskiej uczelni. Zrekonstruowano również oryginalną stolarkę okienną w kilku wiekowych kamienicach. W tym roku zakończono prace w Młynie Rothera, Muzeum Okręgowym i Teatrze Kameralnym.

- W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Starego Miasta, stosujemy cały pakiet działań. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie i nakazy remontów. Wprowadziliśmy również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy na estetyczne witryny, przebudowaliśmy Stary Rynek i ulice wokół niego, restylizacji poddaliśmy mosty, przywróciliśmy historyczny wygląd ul. Cieszkowskiego, porządkowane są nośniki reklamowe - dodaje Marta Stachowiak, rzeczniczka bydgoskiego ratusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo