Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki regionu pod szczególnym nadzorem. Idą na nie miliony

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Nasz region, choć dość skromny na mapie całej Polski, może pochwalić się naprawdę pięknymi i ciekawymi zabytkami. Dbamy o nie coraz bardziej, m.in. dzięki funduszom europejskim.

W ubiegłym roku program ochrony zabytków otrzymał prawie 20-milionowe wsparcie Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu województwa. To rekordowa suma.

Pieniądze pozwoliły na wykonanie 194 zadań remontowych bądź konserwatorskich. Pod tym niejednoznacznym określeniem kryją się czasem dwie lub nawet kilka inwestycji na jednym obiekcie, np. naprawa więźby dachowej kościoła, remont jego elewacji i konserwacja ołtarza.

- Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przez zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego program będziemy kontynuować - zapewnia Piotr Całbecki, marszałek województwa .

Na ubiegłoroczny budżet składały się pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego (18,4 mln zł) oraz z budżetu województwa (1,5 mln zł). Całkowita wartość tego projektu, wraz z wkładem własnym beneficjentów, wyniosła 27,5 mln złotych.

W ostatniej dekadzie na remonty i konserwacje zabytków w naszym regionie przeznaczono blisko 90 mln zł. W tym czasie przeprowadzono ponad 1,6 tysiąca prac w ponad 400 zabytkach, przede wszystkim kościołach, w tym świątyniach w niewielkich wsiach. Na liście dotowanych prac są też kompleksy pałacowo-parkowe, dwory, kamienice i inne budynki mieszkalne oraz zabytkowe gmachy szkół, muzeów i innych instytucji.

Jak dużo mamy zabytków w naszym regionie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo te są weryfikowane i aktualizowane. Te, których właściciele mogą wnioskować o dotacje z różnych źródeł, jest ok. 3 tys. 200.

Tylko w pierwszym na liście w układzie alfabetycznym Aleksandrowie Kujawskim jest 205 zabytkowych nieruchomości. W położonym w powiecie aleksandrowskim Ciechocinku jest 211 zabytków.

Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jako instytucja państwowa, korzysta bezpośrednio z funduszu wojewody kujawsko-pomorskiego. Ten wynosi 1,1 mln zł rocznie.

- Roczne potrzeby w zakresie renowacji zabytków w naszym regionie wynoszą od 10 do 13 milionów złotych. Taka suma pozwala na szybsze zabezpieczanie obiektów niż te degradują się na skutek upływu czasu - wyjaśnia Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków w Toruniu. - Jesteśmy wdzięczni za to, co robi dla zabytków samorząd województwa. Wiem, że w tym roku zasili renowację zabytków 6 milionami złotych. Do tego dochodzą pieniądze z poszczególnych gmin i starostw powiatowych, a także z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Okazuje się, że pieniędzy będzie więcej...

- W tym roku zamierzamy przeznaczyć nieco ponad 7 milionów złotych. Pieniądze będą pochodzić z budżetu województwa i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nabór partnerów projektu, którzy wspólnie z samorządem województwa będą występować o dotację ze środków unijnych, został zakończony - informuje nas
Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Aktywność województwa jest doceniana. Przyznano mu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra. To federacja stowarzyszeń na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabytki regionu pod szczególnym nadzorem. Idą na nie miliony - Gazeta Pomorska