- O ograniczeniu ruchu samochodowego w ścisłym centrum myśleliśmy od czasu, gdy tylko zaczęły się rozmowy o rewitalizacji Starego Rynku - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej wiceprezydent Mirosław Kozłowicz. - Auta przejeżdżające popołudniami dookoła rynku były prawdziwą zmorą dla mieszkańców. Poza tym czas dogonić standardy innych miast w Europie, w których ruch w ścisłym centrum jest po prostu niedopuszczalny.
Projekt zmian powstał w oparciu o konsultacje społeczne, prowadzone między 29 kwietnia a 20 maja tego roku.
- Otrzymaliśmy w sumie 510 uwag i wniosków - kontynuował Kozłowicz. - Wśród nich przeważały postulaty o to, by wygrodzić rynek słupkami, ograniczyć ruch pojazdów włączając w to również ulicę Ku Młynom, umożliwiać dostawy do lokali handlowo-usługowych w wyznaczonych godzinach, a także by całkowicie wyłączyć z ruchu Stary Rynek i znacznie ograniczyć go na ul. Długiej. Właściwie wszystkie te opinie zostały wzięte pod uwagę.

I tak, największe zmiany czeka sam Stary Rynek i ulice do niego przylegające. Auta nie wjadą na płytę rynku, a także na ul. Niedźwiedzią, Batorego (do Zaułka), Jana Kazimierza (do Zaułka), Magdzińskiego (do Podwala), Krętą (do Jatek), Długą (od Batorego do Jana Kazimierza), Ku Młynom, oraz na pieszojezdnię wokół Fary. Na części tych ulic pojawią się słupki.
Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej uspokaja jednak, że słupki będą na tyle elastyczne, by bez problemu były je w stanie pokonać duże pojazdy ratownicze. - Wiemy jednak, że czasem trzeba dowieźć coś dużego np. do restauracji, czy zrobić remont - mówi Jacek Witkowski. - Wtedy oczywiście ruch będzie umożliwiony, ale tylko po uzgodnieniu z nami i tylko w wyznaczonym czasie.
Na części ulic ruch będzie się odbywał czasowo, po to, by zaopatrzyć sklepy i gastronomie oraz umożliwić dojazd na parkingi wewnątrz posesji.
- W obszarze ograniczonego ruchu w godz. 6-10 w dni powszednie będą mogły odbywać się dostawy towarów z wykorzystaniem wózków - mówi Wojciech Nalazek, zastępca dyrektora zarządu dróg ds. utrzymania infrastruktury. - Tak będzie na ul.: Jezuickiej, Zaułek, Długiej (od Przyrzecza do Batorego, Mennicy (w kierunku elektrowni wodnej), oraz odcinkach ul. Batorego i Jana Kazimierza (od Długiej do Zaułka). Poza tymi godzinami oraz w weekendy tymi ulicami będą mogli się poruszać wyłącznie mieszkańcy Bydgoszczy dojeżdżający na zaplecze swoich posesji oraz pojazdy służb miejskich.
- Tu warto zwrócić uwagę na szeroko postulowane ograniczenie ruchu na Długiej - mówi Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. - Wkrótce otworzy się tam pięć kolejnych gastronomii, pozbycie się ruchu tranzytowego jest więc jak najbardziej słuszne. Długa powinna być deptakiem i miejscem spotkań bydgoszczan.

Ostatecznie strefą zamieszkania - czyli taką, w której ruch odbywa się z prędkością do 20 km na godz. i nie ma możliwości parkowania poza miejscami wyznaczonymi - ma zostać objęty obszar ulic: Długiej (od Wełnianego Rynku do Przyrzecza oraz od Jana Kazimierza do Podwala), Przyrzecza, mostu na ul. Ku Młynom, Mennicy (od Czerwonego Spichrza w kierunku Tamki), Malczewskiego, Grodzkiej (od Malczewskiego do Mostowej), Pod Blankami (od Trybunalskiej do Długiej), ul. Zaułek, Farnej, Mostowej, Niedźwiedziej, Batorego i Jana Kazimierza.
Natomiast na ulicach dojazdowych do tego obszaru, czyli na Podwalu, wschodniej części Grodzkiej, Pod Blankami (do Trybunalskiej), Trybunalskiej, Jana Kazimierza od strony Wałów Jagiellońskich do Pod Blankami, prędkość będzie ograniczona do 30 km na godz.
Nowa organizacja ruchu to także nowa lokalizacja miejsc postojowych dla taksówek, kopert i miejsc parkowania dla pojazdów zaopatrzenia. Miasto zapewnia, że te ostatnie zostaną zaplanowane w taki sposób, by maksymalnie skrócić drogę od miejsca parkowania do celu. Ogólnodostępne parkowanie przewidziane jest tak jak dotychczas m.in. na placu Solnym, Rybim Rynku, ul. Grodzkiej, ul. Mostowej (odcinek przy ul. Focha), ul. Długiej (od ul. Wały Jagiellońskie do ul. Pod Blankami) oraz na parkingu wielopoziomowym przy ul. Pod Blankami.
Zmiany mają zostać wprowadzone najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia.
Zmiana organizacji ruchu na Starym Rynku w Bydgoszczy
