Studia humanistyczne, studia inżynierskie. Bezpłatne, a nawet dotowane, ciągle jeszcze na wyciągnięcie ręki. Niż demograficzny rewolucyjnie miesza w rekrutacji.
<!** Image 2 align=none alt="Image 178933" sub="Tegoroczni maturzyści szturmowali w poniedziałek stoiska uczelni na targach edukacyjnych. Z której oferty skorzystają za rok?
Fot. Tadeusz Pawłowski">
35 kierunków, również z nowymi, ciekawymi specjalnościami, ciągle czeka na chętnych do podjęcia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, licencjackich i magisterskich na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Można zacząć się uczyć, między innymi, biotechnologii, informatyki, niemieckiego z rosyjskim na lingwistyce stosowanej. - Jest na nich od kilku do nawet kilkudziesięciu miejsc (np. administracja). W tym roku możemy przyjąć większą liczbę osób na studia stacjonarne I stopnia z racji faktu, że spada zainteresowanie studiami płatnymi. Oferta studiów dziennych jest tak bogata, że przy zmniejszającej się co roku liczbie maturzystów łatwiej jest dostać się na uczelnię i studiować wymarzony kierunek za darmo - tłumaczy wprost zalety studiowania na UKW jego rzecznik, Tomasz Zieliński.
Jak na tę ofensywę wrześniową - kiedyś nie do pomyślenia - odpowiadają szkoły niepubliczne?
Dziecko pod opieką
- Ułatwiamy rodzinne studiowanie.Dla naszych studentów przygotowaliśmy zniżki rodzinne - jeśli w KPSW uczy się rodzeństwo, małżeństwo lub rodzic z dzieckiem, każde z nich za naukę zapłaci do 20 procent mniej - zachęca rzeczniczka prasowa Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, Monika Żuchlińska. - Uruchomiliśmy także Weekendowe Przedszkole KPSW. W soboty i niedziele, gdy mamy i ojcowie uczestniczą w zajęciach, maluchami opiekują się pracownicy Przedszkola Niepublicznego „Kacperek” na bydgoskim Błoniu. Rodzice, w zależności od potrzeb, mogą przyprowadzać dziecko na kilka godzin lub na cały dzień. Poza tym, rekrutacja trwa u nas do końca września, ale osoby, które podania złożą wcześniej, mogą skorzystać z promocji wpisowego i opłaty rekrutacyjnej (czyli 0 opłat do 15 września 2011 r.). Największym powodzeniem cieszą się geodezja i kartografia, budownictwo, prawo, ekonomia, pedagogika (tu oczywiście specjalność edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna) i administracja.
<!** reklama>
1000 złotych dotacji
Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym rejestracja i składanie dokumentów w dodatkowej rekrutacji przewidziane są do 20 września. Uzupełniający nabór prowadzony jest na 17 kierunkach (na wszystkich wydziałach). Szczególnie ciekawie przedstawiają się tak zwane kierunki zamawiane, dotowane przez rząd (absolwenci wykonywać będą prace strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki). Wśród nich są: biotechnologia, fizyka techniczna, inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn oraz ochrona środowiska. Remedium na obawy kandydatów, martwiących się o to, czy sobie poradzą na trudnych, technicznych studiach, jest program wspierający. Kierunki zamawiane na UTP oferują dodatkowo: zajęcia wyrównawcze z matematyki, fizyki i chemii, udogodnienia dla studentów niepełnosprawnych, wyjazdy zagraniczne studentów na międzynarodowe targi i konferencje, płatne staże oraz motywacyjne stypendia dla studentów - do 1000 zł miesięcznie (na określonych warunkach, już od pierwszego roku, niezależnie od innych stypendiów).
Szkoły wyższe starają się także maksymalnie elastycznie podchodzić do potrzeb zainteresowanych podjęciem studiów. Na przykład studenci UKW, którzy nie „rozliczyli” się jeszcze z obrony pracy licencjackiej, nie muszą się obawiać kłopotów z podjęciem studiów magisterskich. - Jak co roku, jest grupa studentów, którzy bronią prac licencjackich w drugiej połowie września - przyznaje Tomasz Zieliński. - Nie muszą się martwić, że nie wezmą udziału w procesie naboru: wystarczy, że napiszą pismo do Biura Rekrutacji, gdzie opiszą swoją sytuację oraz podadzą datę egzaminu. Muszą również uiścić opłatę rekrutacyjną.
Małgorzata Dysarz, kierowniczka Biura Prasowego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy
Czym uczelnia niepubliczna może przekonać do siebie kandydatów, którzy mają jeszcze możliwość podjęcia bezpłatnych studiów w wyższych szkołach publicznych? W naszej uczelni student jest szanowany. Zapewniamy sprawną obsługę studiów, wprowadzając elektroniczne udogodnienia: platformę cyfrową, legitymację studencką, elektroniczny dziekanat, w tym indeks. Dbamy też o europejską tożsamość naszego studenta, oferując mu możliwość wyjazdów w ramach programu Erasmus (33 uczelnie partnerskie), asystowanie pobytom zagranicznych kolegów w programie Study Budy i udział w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych, między innymi z Laurea University of Applied Science w Helsinkach. Dbamy też o kieszeń naszego studenta - mamy dla niego całą tablicę korzyści (ponad 20 form stypendialnych). Każdego roku możemy kandydatom zaoferować studia bezpłatne, a nawet dofinansowane - z tak zwanych kierunków zamawianych. W tym roku jest to informatyka. Studenci zakwalifikowani do programu otrzymają aż 1000 zł miesięcznie.
