https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z "žKopernika" w gwiazdy

Renata Napierkowska
Zaćmienie Słońca, częściowe zaćmienie Księżyca podczas pełni, obserwacje rojów meteorów Perseidy - to najciekawsze zjawiska, które można zaobserwować w lipcu i sierpniu na niebie.

Zaćmienie Słońca, częściowe zaćmienie Księżyca podczas pełni, obserwacje rojów meteorów Perseidy - to najciekawsze zjawiska, które można zaobserwować w lipcu i sierpniu na niebie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 174639" sub="Choć 1 czerwca premier uroczyście otworzył astrobazę w Gniewkowie, to jednak nadal jest ona niedostępna dla mieszkańców, którzy chcieliby popatrzeć w niebo / fot. Renata Napierkowska">- Tyle było medialnego szumu z okazji otwarcia astrobazy, na które przyjechał sam premier, a tymczasem obserwatorium wciąż jest nieczynne. Próbowałem tam wejść z dziećmi, by popatrzeć na niebo i zachodzące na nim zjawiska, ale mnie nie wpuszczono, a w gimnazjum usłyszałem, że jest to niemożliwe, bo obiekt nie został jeszcze oddany do użytku. A może obserwatorium będzie jednak tylko dostępne dla uczniów w ciągu roku szkolnego? - zastanawia się nasz Czytelnik.

Koordynatorzy, którzy opiekują się obserwatorium, w każdej chwili gotowi są przystąpić do pracy. - Przez dwa lata wykorzystywaliśmy swoją wiedzę zdobytą podczas studiów kierunkowych oraz szkoleń w ramach projektu Astrobaza. Dzieliliśmy się nią z naszymi uczniami zainteresowanymi astronomią, prowadząc dodatkowe zajęcia. Astrobaza pozwoli w pełni wykorzystać naszą wiedzę i umiejętności - deklarują koordynatorzy Alina Wajer i Janusz Bożko.

Problem tkwi jednak w tym, że gmina Gniewkowo, jak zapewniają władze, nie otrzymała jeszcze z Urzędu Marszałkowskiego pozwolenia na użytkowanie i obiekt nie został oficjalnie przekazany. Kiedy te kwestie zostaną uregulowane, wówczas popatrzeć w gwiazdy niebo będą mogli wszyscy mieszkańcy.

- Jest to obiekt ogólnodostępny. Przede wszystkim korzystać z niego będą uczniowie naszych szkół, ale również w wyznaczonych terminach będą mogli obserwować niebo wszyscy mieszkańcy naszej gminy i goście - zapewnia zastępca burmistrza Paweł Drzażdżewski.

Urząd Marszałkowski wszystkie obserwatoria zamierza udostępnić w październiku.

- Tam, gdzie budowa została zakończona, co dotyczy między innymi Gniewkowa, z astrobazy można już korzystać, pod warunkiem, że samorządowy partner i szkoła zgłoszą do Urzędu Marszałkowskiego program, harmonogram lub choćby pomysł na wykorzystanie potencjału obserwatorium jeszcze podczas wakacji - wyjaśnia Czesław Ficner, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w UM w Toruniu, który zapewnia, że pozwolenia dotyczące funkcjonowania astrobazy w Gniewkowie są gotowe i nie ma przeciwwskazań, by udostępniać obiekt mieszkańcom. Marszałek województwa podjął decyzję, że Urząd Marszałkowski sam zorganizuje wakacyjne zajęcia w gniewkowskim obserwatorium, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a o szczegółach i terminach poinformuje w przyszłym tygodniu. <!** reklama>

- Ostatnim etapem, jak mówi prawo budowlane, jest pozwolenie na użytkowanie, którego do tej pory nie mamy. Łączenie możliwości prowadzenia zajęć z harmonogramem, który jest zresztą gotowy, jest mało poważne - ocenia wiceburmistrz Paweł Drzażdżewski.

Jak się dowiedzieliśmy w starostwie, pozwolenie na użytkowanie zostało wydane przez Urząd Marszałkowski dopiero 17 czerwca.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zainteresowany
Astrobaza otwarta była dla Premiera a nie dla społeczności lokalnej.
e
expresik
A kto kazał tak szybko "to" otwierać skoro nic nie było i nikt nie był przygotowany do końca. Tak otwarcie mozna było zrobić we wrześniu i mieć wszystkie pozwolenia. Tak na marginesie; czy otwarcie było zgodne z prawem skoro pozwolenia nie było? Dziwne
marek
No właśnie dwa dni po wizycie premiera w Gniekwowie odbył się piknik astronomiczny, ale na obserwatorium mozna było popatrzeć tylko na zewnątrz. Urząd marszałkowski się nie popisał
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski