MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z tych bankomatów wypłacisz tylko 200 zł. Euronet protestuje i wprowadza limit. Czego dotyczy strajk sieci Euronet 18 czerwca 2024?

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Protest bankomatów Euronet. We wtorek będzie można wypłacić niewielką ilość pieniędzy – maksymalnie do 200 zł.
Protest bankomatów Euronet. We wtorek będzie można wypłacić niewielką ilość pieniędzy – maksymalnie do 200 zł. Krzysztof Kapica/Polska Press
Protest bankomatów Euronet. We wtorek będzie można wypłacić niewielką ilość pieniędzy – maksymalnie do 200 zł. Euronet protestuje przeciwko zbyt niskim opłatom, ponoszonym przez operatorów płatności. We wtorek po południu prezes UOKiK zdecydował o postępowaniu wyjaśniającym w sprawie protestu Euronet.

Spis treści

Protest bankomatów Euronet

We wtorek, 18 czerwca, Euronet przeprowadza protest. Jednodniowa akcja protestacyjna ma na celu „zwrócenie uwagi konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na obecną sytuację operatorów bankomatów w Polsce”. We wtorek, w ramach protestu, Euronet obniż limit krajowej wypłaty gotówki do 200 zł podczas jednej transakcji. „Ponieważ VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce” – podkreśla firma w komunikacie.

Dlaczego Euronet protestuje?

Ponadto Euronet podkreśla, że „od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK (tzw. interchange bankomatowy), jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów, praktycznie nie zmieniła się”. „To – jak informuje Euronet - doprowadziło do sytuacji, w której "krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponad dwukrotnie poniżej kosztów jakie ponoszą oni w związku z taką usługą” – czytamy.

Euronet dodaje, że „dysproporcja pomiędzy przychodami a kosztami transakcji wypłaty krajowej, w sytuacji zwiększającego się zapotrzebowania na gotówkę pozyskiwaną z bankomatów oraz zmniejszające się możliwości subsydiowania wypłat krajowych innymi źródłami przychodów, niosą za sobą ryzyko braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych”.

W komunikacie podkreślono, że „w konsekwencji odcięcia znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie bankomat nierzadko jest jedynym jej źródłem”. „Jednocześnie prowizje za wypłaty z bankomatów, ustalane i pobierane przez banki od użytkowników bankomatów, stale rosną” czytamy.

Euronet wyjaśnił, że do podjęcia działań skłoniły ją wyniki Analizy Rynku Bankomatów w Polsce, przygotowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w sierpniu 2023 roku.

„Analiza bazująca na danych z 69 proc. rynku bankomatów w Polsce (bankowych i niebankowych) potwierdza, że rentowność branży konsekwentnie spada, a przychody z krajowej wypłaty gotówki (interchange bankomatowy) pokrywają tylko ok. 49 proc. kosztów krajowej transakcji wypłaty ponoszonych przez operatorów niezależnych. Materiał ten został przesłany do niemal wszystkich podmiotów zainteresowanych rynkiem płatności, w tym do VISA, Mastercard i Polskiego Standardu Płatności (BLIK), jednak - pomimo jednoznacznych wyników analizy - nie podjęły one jakichkolwiek działań na rzecz zrównoważenia ustalanych przez siebie stawek wypłat gotówki kartami polskimi z kosztami obsługi tych transakcji” – dodano w komunikacie.

Ponadto Euronet dodał, iż „NBP w swojej Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego z roku 2021” również widzi potrzebę działań na „rzecz samoregulacji tych stawek, czyli urealnienia ich przez schematy płatnicze” (VISA, Mastercard, Polski Standard Płatności - BLIK), jednak samoregulacja „jak dotąd nie nastąpiła”.

Czego domaga się Euronet?

Zdaniem Euronet „bankomaty nigdy nie były tak istotne dla użytkowników w historii bankowości polskiej jak teraz – nigdy wcześniej nie obsługiwały tak dużych przepływów gotówkowych będących odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne”. „Przy mniejszej liczbie oddziałów bankowych i zamykaniu obsługi kasjerskiej, sieci bankomatowe stały się krytycznym elementem infrastruktury finansowej kraju” – czytamy w komunikacie.

„Dlatego postulujemy zmianę obecnego systemu pobierania opłaty za transakcje krajowej wypłaty gotówki przez operatorów bankomatów od VISA, Mastercard i BLIK oraz dostosowania go do poziomu uwzględniającego realne koszty świadczenia tej usługi” – podkreśla Euronet.

Informacja o akcji protestacyjnej została zamieszczona na stronach Euronetu, komunikat o ograniczeniu w wypłatach jest także odtwarzany po połączeniu się z infolinią operatora.

UOKiK wszczyna postępowanie ws. protestu Euronet

We wtorek po południu prezes UOKiK zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie akcji protestacyjnej sieci Euronet. Nie przesądził na razie, czy doszło do naruszeń. Urząd zbada sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Rzecznik prasowa UOKiK poinformowała, że „prezes UOKiK zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego”. „Nie przesądzamy na tym etapie, czy doszło do naruszeń. Kluczowe jest ustalenie relacji pomiędzy uczestnikami rynku, w tym mechanizmów podziału opłat za transakcje wypłaty gotówki z bankomatów” – przekazała. Dodała, że urząd będzie badać tę sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z tych bankomatów wypłacisz tylko 200 zł. Euronet protestuje i wprowadza limit. Czego dotyczy strajk sieci Euronet 18 czerwca 2024? - Portal i.pl

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski