Przed nami przemarsz ulicami miasta, wspólnie czytanie bajek, spotkania z pisarzami i duuużo wolnej literatury.
<!** Image 3 align=none alt="Image 214086" sub="Fot. sxc.hu">
**<!** reklama>
Dziesiąta już edycja Święta Uwalnianych Książek rozpocznie się w czwartek 20 czerwca o godz. 10.30, kiedy to z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 wyruszy korowód dzieci i młodzieży pod przewodnictwem Jolanty Niwińskiej, koordynatora bookcrossingu. Uczniowie bydgoskich szkół, rozdając do drodze przechodniom książki, przemaszerują przez miasto na Wyspę Młyńską, gdzie odbywać się będą główne uroczystości.
Od godz. 11.00 na wyspie rozpocznie się wspólne czytanie książek przez zaproszonych gości. Na miejscu wymienić się będzie można lekturami, których już nie czytamy, wziąć udział w literackich konkursach, zobaczyć, jak naprawia się księgi w punkcie introligatorskim, a także obejrzeć liczne występy artystyczne, przygotowane przez uczniów z bydgoskich szkół.
O 13.30 uroczystości przeniosą się do MCK, gdzie odbędzie się spotkanie autorskie z pisarzem Marcinem Pałaszem, autorem książek „Opowieści z Krainy Potworów”, „Straszyć nie jest łatwo”, „Heca nie z tej Ziemi”, „Ptaś i Miałgosia”, „Historia Złotego Promyczka”, „Sposób na Elfa”. O godz. 16.00 zaś obok przystanku Fordońska/Wiadukt wystartuje akcja „Usiądź – poczytaj”, polegająca na piętnastominutowym spotykaniu się i czytaniu książek wspólnie z przypadkowymi osobami.
Święto Uwalnianych Książek zakończy się w Eljazze, gdzie o godz. 18.00 w restauracji na piętrze zaproszeni goście czytać będą swoje ulubione lektury.