Dziś o godzinie 18 w Galerii Autorskiej przy ulicy Chocimskiej 5 otwarcie wystawy linorytów Jacka Solińskiego i wieczór autorski poety Krzysztofa Grzechowiaka.
<!** Image 3 align=none alt="Image 223134" sub="Krzysztof Grzechowiak jest m.in. laureatem „Strzały Łuczniczki” za 2005 rok. W Galerii Autorskiej usłyszymy jego nowe wiersze fot. Jan Kaja">
Jak co roku wystawą właśnie Jacek Soliński świętuje swoje urodziny. Tym razem otworzy ekspozycję linorytów pt. „Istotowość”. Będą im towarzyszyły trzy komentarze autorstwa: Krzysztofa Grzechowiaka, Ewy Kuczkowskiej i Henryka Wańka. Przeczyta je Mieczysław Franaszek.
<!** reklama>
Współgospodarz Galerii Autorskiej w piwnicy przy ul. Chocimskiej 5 podkreśla rolę medytacji w swojej twórczości.
- Odnalezienie chwili skupienia w zabieganiu i zatroskaniu codziennymi realiami zdaje się być nieodzowne. Podobne doświadczenie przeżywam w swojej pracy rytniczej. Regularnie (już od blisko trzech dekad) 24 października przygotowuję coroczną wystawę linorytów w Galerii Autorskiej.
W ten sposób sumiennie podpisuję „swoją listę obecności”. Realizując kolejne ekspozycje, staram się pojąć, czym jest miarowe stawianie kroków w czasie. Od 1970 roku zajmuję się wypukłodrukiem, uprawiam więc linoryt.
Użycie czasownika „uprawiam” wydaje się w tym przypadku zasadne, gdyż można to określenie odnieść do czynności, jaką jest praca na roli wiążąca się z cyklicznym rytuałem powtarzalności - mówi o swojej pracy artysta.
Drugim bohaterem dzisiejszego wieczoru jest Krzysztof Grzechowiak, który zaprezentuje nowe wiersze pod wspólnym tytułem „Jakby mało było utrapień”.
Grzechowiak to twórca znany bydgoskiej publiczności, związany z Galerią Autorską niemal od początku jej istnienia. Urodził się w 1955 roku we Wrześni. Debiutował w 1980 roku w „Radarze”. Od 1981 roku był związany z Niezależną Grupą Poetycką „Drzewo”, a później z Familią „Drzewo”.
Grupa wydała własnym sumptem almanachy zatytułowane „Dopóki jesteśmy razem”. Jest między innymi laureatem nagrody głównej w konkursie poetyckim im. A. i St. Babińskich (1999) oraz „Strzały Łuczniczki” za najlepszą bydgoską książkę roku (2005).
„Głos Grzechowiaka opowiada o świecie przemawiającym prawdą osamotnienia i bólu. Jednolita, konsekwentnie utrzymana tonacja wierszy mówi nie tylko o smutku, ale odkrywa również drzemiące w człowieku dążenie do prawdy i dobra” - napisała o poezji wrześnianina krytyk literacki Ewa Piechocka.
Wstęp na dzisiejsze spotkanie jest wolny.**