https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyspa Młyńska na podium

Hanna Walenczykowska
Zgromadzenie Ogólne Eurocities w Genui ogłosiło, że Bydgoszcz zwyciężyła w prestiżowym konkursie prezentując projekt rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Swoje projekty w czerwcu 2011 r. zgłosiło ponad 500 miast. Wszystkie zostały ocenione przez pięcioosobowe jury. Każdy z sędziów reprezentował inną unijną instytucję.

Zgromadzenie Ogólne Eurocities w Genui ogłosiło, że Bydgoszcz zwyciężyła w prestiżowym konkursie prezentując projekt rewitalizacji Wyspy Młyńskiej.

Miasto Bydgoszcz zdecydowało się na uczestnictwo w międzynarodowym konkursie Zgromadzenia Ogólnego Eurocities. Swoje projekty w czerwcu 2011 r. zgłosiło ponad 500 miast. Wszystkie zostały ocenione przez pięcioosobowe jury. Każdy z sędziów reprezentował inną unijną instytucję. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w środę w Genui.

<!** reklama>

Miasto dobre dla ludzi

- Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Planowanie dla ludzi” - wyjaśnia Piotr Kurek, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - Jej celem było wyłonienie wyjątkowych osiągnięć wśród miast w prowadzonych działaniach, poprawiających jakość życia mieszkańców.

Tegoroczny konkurs wyróżnił zatem te miasta, które uwzględniły potrzeby mieszkańców, m.in. w ochronie środowiska, przy konstruowaniu planów urbanistycznych oraz społecznej spójności. Bydgoszcz złożyła dwie aplikacje do konkursu. Pierwsza dotyczyła „odbudowy nadrzecznej tożsamości miasta”. Druga, realizacji rewitalizacji Wyspy Młyńskiej.

W ścisłym finale

- W sierpniu otrzymaliśmy informację o tym - przypomina Piotr Kurek - że jeden z tych projektów został zakwalifikowany do ścisłego finału. Rewitalizacja wyspy uaktywniła i zjednoczyła partnerów, w tym Powiatowy Urząd Pracy, Zespół Obsługi Inwestora, Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego.

I to, jak się okazało, było największym atutem Bydgoszczy, która została najwyżej oceniona, podobnie (ale w innych kategoriach) jak hiszpańska Saragossa i holenderski Rotterdam.

Nagroda za marzenia

Bydgoszcz pierwszy raz uczestniczyła w konkursie.

- Wyróżnienie w tym konkursie świadczy o wysokim kapitale intelektualnym miasta, jego zdolności do opracowania, wdrożenia i promowania rozwiązań przyjaznych środowisku, nastawionych na potrzeby mieszkańców - podkreśla Piotr Kurek. - Poza tym, miasta nie ocenia się tylko pod względem infrastrukturalnym.

Ważne są również inne kryteria, jak np. zdolność do nawiązywania partnerskich stosunków, umiejętność pozyskiwania i rozliczania dotacji z Unii Europejskiej. Dodajmy, że w dorocznym spotkaniu Eurocities uczestniczą prezydenci największych europejskich miast.

Do tej pory laureatami były takie miasta jak: Amsterdam, Glasgow, Barcelona i Malaga. Podczas wszystkich edycji tylko dwa polskie miasta otrzymały nominacje do nagrody: Kraków(2007) i Lublin (2008).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbychu49
I jego decyzja aby sprowadzić piasek z nad morza.
d
daniel
Brawo Dombrowicz. Bo trzeba pamiętać, że to jego inwestycja.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski