Wysoki poziom mistrzostw Polski juniorów w zapasach. Sukces Lotnika Wrocław

PS
Bartosz Sołtys, Damian Korbus i Jakub Czerczak obronili tytuły mistrzów Polski juniorów w zapasach w stylu wolnym, które odbyły się w Siedlcach. Klasyfikację drużynową, po raz pierwszy w historii, wygrał K.S. Lotnik Wrocław.

Do rywalizacji przystąpiło stu trzydziestu pięciu zawodników reprezentujących pięćdziesiąt dwa kluby. W turnieju stoczono 220 pojedynków, z których aż 135 zakończyło się zwycięstwem przez przewagę techniczną.

W kategorii 57 kg zwyciężył Rafał Szewc, który w tym roku ustrzelił zapaśniczy dublet. Zawodnik wrocławskiego Lotnika przed miesiącem pewnie zdobył tytuł klasycznego mistrza Polski juniorów i również na siedleckich matach nie miał sobie równych. Po wygraniu czterech walk ponownie na jego szyi zawisł złoty krążek. W kategorii 61 kg triumfował ubiegłoroczny brązowy medalista Fabian Niedźwiecki z LKS Mazowsza Teresin, a w kategorii 65 kg nie zawiódł murowany faworyt do złota Bartosz Sołtys (WKS Śląsk Milicz), który przez turniej przeszedł jak burza pewnie broniąc tytułu mistrzowskiego.

– Cieszę się bardzo z poziomu reprezentowanego przez młodych zawodników, bo wielu z nich pokazało nieprzeciętne umiejętności. To dobrze rokuje na przyszłość polskich zapasów – mówi Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego. Polskie zapasy wspiera Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Dwukrotny wicemistrz Polski juniorów Mateusz Łuszczyński z ZKS Koszalin nie miał sobie równych i rywalizację w kategorii wagowej do 70 kg, a jego klubowy kolega Dominik Mytkowski triumfował w kategorii 74 kg. W wadze 79 kg, ku uciesze miejscowych kibiców, na najwyższym stopniu podium stanął Patryk Kostrzewski z WLKS Nowe Iganie Siedlce, który powtórzył wynik sprzed dwóch lat. Wówczas również na siedleckich matach cieszył się ze zdobycia tytułu mistrzowskiego.

– Rewelacyjnie w turnieju powalczył zwycięzca kategorii 86 kg Damian Korbus reprezentujący barwy ZKS Koszalin, który przed rokiem krajowe mistrzostwo wygrał w niższej kategorii wagowej. Podopieczny trenera Zygmunta Kreta, wszystkie swoje pojedynki rozstrzygnął przed czasem, a w pojedynku finałowym potrzebował zaledwie dwudziestu sekund, by wypunktować swojego przeciwnika i wygrać przez przewagę techniczną. Widać, że ten chłopak po zimnym prysznicu na mistrzostwach świata wziął się solidnie do pracy i efekty było widać podczas mistrzowskiego turnieju – dodaje Supron.

W kategorii 92 kg zwyciężył ubiegłoroczny wicemistrz Polski Kacper Śledź, walczący w barwach AKS Białogard. Z kolei w wadze 97 kg walczyło dwóch aktualnych mistrzów Polski – Jakub Banaszak (KS Bloczek Team Pelplin) i obrońca tytułu z kat. 97 kg Hubert Wiśniewski (LKS Mazowsze Teresin). Obaj zawodnicy spotkali się w drugiej rundzie turnieju i po zaciętym, emocjonującym pojedynku jako zwycięzca z maty schodził zawodnik z Teresina, który przegrywając na punkty wykonał akcję techniczną zakończoną położeniem przeciwnika na łopatki. W finale jednak okazał się lepszy Taron Shahyinyan (KS Łódzka Akademia Zapasów), który w tym roku zajął trzecie miejsce w seniorskim Pucharze Polski.

W najcięższej kategorii wagowej był jeden faworyt. Jakub Czerczak, reprezentujący barwy Z.K.S. "Slavia" Ruda Śląska, tym startem potwierdził, że w kraju jest numer jeden. „Olbrzym” z Rudy Śląskiej w turnieju wygrał trzy walki i tym samym obronił tytuł mistrzowski.

Klasyfikację drużynową wygrał K.S. "Lotnik" Wrocław, dla którego jest to pierwszy w historii klubu tytuł mistrzowski w grupie juniorów. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z Zapaśniczego Klubu Sportowego Koszalin, którzy do Siedlec udali się w czteroosobowym składzie i wszyscy wrócili z medalami. Na najniższym stopniu podium stanęli gospodarze turnieju – zawodnicy WLKS Nowe Iganie Siedlce. Krajowy czempionat był pierwszym przeglądem siły polskich zapasów w tej grupie wiekowej i wyłonił szeroki skład na zbliżające się mistrzostwa Europy, które pod koniec czerwca odbędą się w Rzymie.